Gratis očkování proti chřipce využilo v říjnu 24 528 klientů VZP

Nabídku očkování proti chřipce v mimořádné bezplatné akci využilo za první měsíc 24.528 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), přes 1100 denně. U lékaře očkování uhradili, VZP jim účet proplatila, celkem je to přes 6,7 milionu korun. Akci vyhlásila VZP pro téměř šest milionů svých klientů 1. října, podmínky jsou na jejím webu.

„Největší zájem byl v Praze, kde se zatím dalo očkovat 3434 klientů VZP, na jižní Moravě s 3095 očkovanými a v Ústeckém kraji, kde se očkováním chrání proti chřipce v této akci 2555 klientů VZP,“ upřesnil mluvčí.

Zájem v prvním měsíci přesáhl zhruba dvakrát očekávání a i nadále má podle mluvčího rostoucí tendenci. Zatímco v první půli října se dalo očkovat v průměru 846 lidí denně, ve druhé půli už je to denně 1443 lidí.

Mluvčí připomněl, že celkové počty očkovaných proti chřipce jsou vyšší, uvedená čísla jsou jen z bezplatné mimořádné akce. Podle zákona hradí zdravotní pojišťovny očkování proti chřipce seniorům nad 65 let a chronickým pacientům. Jejich počty zatím VZP nemá, protože lékaři je mohou vykazovat i až s dvouměsíčním zpožděním.

Očkování přináší pojišťovnám úspory, protože lidé neonemocní, nebo jen lehce. Loni vykázali lékaři VZP 80.000 pacientů s chřipkou, náklady na ně v případě ambulantního léčení se pohybovaly od 650 do 1100 korun a při léčení v nemocnici od 8000 do 35.000 korun. V nemocnici se léčilo s komplikacemi chřipky 1200 klientů VZP. Náklady na očkování jednoho se přitom pohybují kolem 300 korun.

Akce bezplatného očkování trvá do 31. prosince, pak už obvykle počty onemocnění rostou. Očkování končí, když hlavní hygienik vyhlásí epidemii.

O očkování mohou lidé požádat svého praktického lékaře, vakcínu pro ně objedná, případně ji má rovnou k dispozici. Může také napsat recept, aby si ji klient vyzvedl v lékárně a obratem ji přinesl do ordinace, kde ji lékař aplikuje. Účet za nákup vakcíny může klient přinést na kteroukoli pobočku VZP, kde mu bude proplacen.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo ostatní zdravotní pojišťovny, aby se k bezplatné akci také přidaly. Svým 1,2 milionu klientů ho poté nabídla zdarma největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra s platností do 30. listopadu. Druhá největší zaměstnanecká Česká průmyslová zdravotní pojišťovna hradí očkování proti chřipce v rámci bonusových programů, dělají to tak i některé další zaměstnanecké pojišťovny.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!