Gymnazistky nedbaly varování hygieniků

Další dvě dívky z kvarty Gymnázia v Jeronýmově ulici v Liberci onemocněly meningitidou – nehnisavým zánětem mozkových blan.
Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty bohužel dívky, v jejichž třídě před Vánocemi onemocněli tři studenti, nedbaly veškerých doporučení hygieniků jak se před touto nemocí uchránit…

Liberec –

„Bohužel tyto dvě dívky se se souhlasem rodičů zúčastnily večírku s dalšími spolužáky, což je nejen ohrozilo, neboť přišly do styku s více lidmi, ale také oslabilo,“ upozornil ředitel Vladimír Valenta.

“ Kromě používání dezinfekčních prostředků jsme všem studentům doporučili důsledně dodržovat životosprávu, především vyhnout se fyzické námaze a nedostatku spánku. Je smutné, že na tato doporučení nereagovali ani rodiče dívek,“ poznamenal ředitel.

Lokální epidemie nehnisavého zánětu mozkových blan vypukla počátkem prosince minulého roku na Základní škole Kunratická v Liberci.

Meningitidou do Vánoc onemocnělo na této škole celkem sedm dětí. Další tři případy hygienici zaznamenali právě na libereckém Gymnáziu v Jeronýmově ulici.

Přísná hygienická opatření, která mají zabránit šíření této nemoci, však v současné době trvají pouze na Gymnáziu v Jeronýmově ulici.

Nemoc se podle odborníků přenáší vzduchem a pomocí takzvaných špinavých rukou. Inkubační doba meningitidy se pohybuje kolem tří týdnů a projevuje se bolestmi hlavy, teplotou, zvracením a tuhnutím šíje.

Pacienti končí v péči lékařů na infekčním oddělení, kde si pobydou zhruba deset dní.

„Tato nemoc nepatří k těm, které zanechávají vážné zdravotní následky. Vždy ale kontrolujeme, zda nehnisavá meningitida nezasáhla některé neurologické funkce,“

uvedla primářka infekčního oddělení Krajské nemocnice v Liberci Ludmila Nedvědová.

Liberecký den

Ohodnoťte tento článek!