Gynekologie a porodnice v dačické nemocnici končí

Gynekologicko-porodnické oddělení dačické nemocnice, které bylo letos v dubnu uzavřeno, neboť výpověď dali tři lékaři ze čtyř, včetně primáře, definitivně končí. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví…

Od února letošního roku provozuje městskou nemocnici v Dačicích soukromá společnost PP Hospitals, která si u ministerstva zdravotnictví zažádala ve výběrovém řízení o možnost poskytovat stávající služby.

Zatímco u oddělení interna, chirurgie, mezioborová JIP a LDN uspěla, naopak u gynekologie-porodnictví přišlo od ministerstva zamítavé stanovisko. „Spádové území nemocnice není dost velké pro zachování potřebného množství operací, a tím i pro udržení erudice lékařů a kvalitní odborné zdravotní péče,“ ocitovala ve středu pro Právo ředitelka nemocnice Věra Prousková z ministerského rozhodnutí.

Zdůraznila však, že se odmítnutí týká pouze lůžkové části, ambulantní gynekologie funguje nadále. „Tak trochu jsme to čekali, neboť známe situace z ostatních podobně menších nemocnic v republice, kde jsou rozhodnutí podobná,“ reagovala Prousková.

3

Zdůraznila, že nemocnice se nebude rozhodnutí bránit, a rozhodnutí je zřejmě již definitivní. „Nyní budeme přemýšlet, co s volnými místy,“ doplnila ředitelka. Naopak místostarosta Dačic Pavel Habr (ODS) rozhodnutí ministerstva označil za zvláštní.

„Pro Dačice a spádovou oblast do znamená snížení dostupnosti zdravotnické péče. Ženy nyní budou muset jezdit za zákroky mimo město, což bude složitější zejména po časové stránce,“ vysvětlil Habr.

Ukončení lůžkové části gynekologie bude mít dopad i na privátní lékaře, kteří si budou muset v případech provádění operativních zákroků za účelem zvyšování odborné kvalifikace jezdit do vzdálených nemocnic.

Jiří Falout

Právo

Gynekologie a porodnice v dačické nemocnici končí
Ohodnoťte tento článek!