Gynekologové chtějí antikoncepci dál na recept kromě pohotovostní

Titulní obrázek

Gynekologové chtějí, aby antikoncepce byla nadále vázána na recept. Ženy by mohly získat přímo v lékárně bez lékařského předpisu jen takzvanou pohotovostní pilulku. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) navrhl seznam přípravků bez předpisu…

V jedné z variant počítal i s tím, že uvolní veškerou antikoncepci. Po dohodě s gynekology by měly být bez receptu jen pohotovostní pilulky.

„Užívání klasické kombinované antikoncepce bez konzultace s lékařem je pro ženu rizikové,“ řekl ČTK k požadavku gynekologů prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Dohoda s ministerstvem zdravotnictví podle něj v tuto chvíli je, že pohotovostní pilulky Postinor, případně Excapelle, budou bez receptu. Gynekologové nepožadují ani omezení, aby se tyto přípravky prodávaly jen na občanský průkaz. „Uvolnili bychom je rádi co nejvíce, nevidíme žádná bezpečnostní rizika. Je to řešení akutního problému, kdy je nutno předejít nežádoucímu těhotenství,“ vysvětlil lékař.

Naopak u klasické kombinované antikoncepce nevidí podle něj gynekologové jediný důvod k tomu, aby byla bez receptu. „Můžeme ji už teď psát třeba na půl roku, to znamená, že žádné zlepšení pacientce to nepřinese,“ řekl. Pro ženy by to naopak bylo značně rizikové, protože lékárník neví, kdy lékař doporučil ženě další kontrolu, ani kdy byla naposledy vyšetřena.

„Lékárník bude mít informaci jenom o tom, kdy dostala poslední recept, což se vůbec nekryje s datem vyšetření,“ uvedl. Lékárník nebude mít přístup ani k výsledkům vyšetření. Měl by jí změřit tlak a položit jí přesně stanovené otázky. „Řešení, že lékárník změří pacientce tlak a zeptá se jí před plnou lékárnou, kdy menstruovala a zda má pravidelný cyklus, to nám připadá, že to snad ani nemůže být myšleno vážně,“ řekl Dvořák.

Gynekologové se navíc obávají, že když ženy přestanou chodit do ordinací pro recept na antikoncepci, vypadnou i z pravidelných gynekologických prohlídek. Mohlo by to podle nich narušit úspěšný screening rakoviny děložního čípku a mamografický screening.

Podle vyjádření Jiřího Kadeřábka ze sekce registrace SÚKL by tyto přípravky dostala žena jen v případě, že již někdy „v nedávné minulosti“ jí lékař antikoncepci předepsal. Lékárník by si to ověřil v centrálním úložišti dat. Doba pro výdej bez receptu by mohla být omezena tak, aby žena musela v určitém intervalu jít k lékaři. Tím by nevypadla ze screeningu.

Dvořák uvedl, že už nyní platné zákony umožňují, aby lékař předepsal antikoncepci na půl roku. „Nikdy jsme nezpochybňovali znalosti českých lékárníků, velmi oceníme například jejich upozornění na možné vzájemné působení léků, které má pacient napsané od různých lékařů. Z hlediska medicínského ale nesouhlasíme s tím, aby lékárník nahrazoval roli lékaře v léčebněpreventivní péči,“ shrnul Dvořák.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!