Přejít na obsah

Gynekologové: návrh přináší velká rizika

zpět
18.9.2008

Návrh nové kategorie léčiv bez předpisu s omezením vyvolala u lékařské veřejnosti výrazné reakce. Další lékařskou skupinou, která má k návrhu vážné výhrady, je České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. "Pacientům přináší značná zdravotní rizika, pozitiva žádná. K realizaci návrhu zcela absentují medicínské argumenty. Má-li být důvodem tohoto opatření zvýšení obratu výrobců léčiv, bylo by vhodné to jasně deklarovat," píší zástupci společnosti v prohlášení...

Stanovisko České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP k návrhu SÚKL

Léčivé přípravky vydávané bez lékařského předpisu s omezením – uvedení nové kategorie do praxe. Návrh lze stručně charakterizovat:

Pacientům přináší značná zdravotní rizika, pozitiva žádná.


K realizaci návrhu zcela absentují medicínské argumenty. Má-li být důvodem tohoto opatření zvýšení obratu výrobců léčiv, bylo by vhodné to jasně deklarovat.

K otázkám, kteří autoři textu pokládají:

Jak z hlediska klinické praxe hodnotíte, že pacienti s chronickým onemocněním si budou moci vyzvednout svůj lék v lékárně, aniž by pokaždé museli navštívit ošetřujícího lékaře?

Odpověď: Negativně. Pokud to pacientův zdravotní stav dovolí, je již nyní možná preskripce pomocí opakovaného receptu na delší dobu. Lékárník nemá údaje z lékařské dokumentace pacienta, nemůže vědět, kdy ošetřující lékař plánuje konkrétní vyšetření. Datum vydání posledního receptu neříká nic o tom, zda proběhlo klinické vyšetření, o jeho rozsahu a výsledcích.

Souhlasíte s tzv. „Pozitivním seznamem“ a s návrhy omezení výdeje?

Odpověď: Nesouhlasíme. O jasně negativním stanovisku k vydávání hormonální kontracepce bez předpisu jsme informovali již opakovaně. „Pozitivní seznam“ by měl být výrazně redukován a měly by do něj být zařazeny skupiny či konkrétní preparáty, k nimž nebudou mít negativní stanovisko odborné společnosti a další rozhodující zástupci lékařské veřejnosti.

Navrhujete rozšíření „Pozitivního seznamu“ o další léčivé látky /ATC skupiny?

Odpověď: Ne.

Domníváte se, že u stabilizovaného pacienta se zavedenou účinnou léčbou je frekvence navržených kontrol u ošetřujícího lékaře (viz „omezení výdej“) dostačující k odhalení případných komplikací a/nebo nutnosti změnit léčbu?

Odpověď: Ne

Frekvence kontrol pacientů je ryze individuální, nelze zevšeobecňovat.

Domníváte se, že lékárník je schopen spolehlivě rozpoznat stavy, kdy pacientovi lék nevydá a odešle jej k ošetřujícímu lékaři?

Odpověď: Není.

Nemá k tomu potřebnou kvalifikaci. Změření krevního tlaku nenahradí kontakt s lékařem. Kladení dotazů na zdravotní stav (zejména na gynekologickou problematiku) v prostředí, kde naslouchá celá řada dalších osob, je v rozporu s právy pacientů.

Doporučení:

Pokud by předkladatelé návrhu byli vedeni cílem zvýšit komfort pacientů bez zvýšení zdravotního rizika, doporučujeme v co největší míře umožnit výdej léčiv v lékařských ordinacích. Příklady z členských zemí EU i mimo ni se nabízejí.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Gynekologové: návrh přináší velká rizika

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Gynekologové: návrh přináší velká rizika

Komentáře

dalších 33 komentářů
Robert Re:Re:Re:opět hysterické reakce  | 23. 09. 2008 07:27

Jo,trotlů

Viktorie Re:Re:opět hysterické reakce  | 20. 09. 2008 21:20

A vy běžně píšete pacientkám opakovací recept? Že bych k Vám přešla, jelikož můj lékař mi ho na ERT odmítá napsat, takže tam musím co 3 měsíce lítat, stejně mi ho podá sestra a lékaře vidím jednou za půl roku! Oni totiž páni doktoři opakované recepty z mně neznámého důvodu tak nějak neradi....a není to pouze moje zkušenost...

Re:Re:Re:opět hysterické reakce  | 19. 09. 2008 20:14

V porodnici se pracuje nonstop- to byste se divil, kolik takových pacientek chodí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné