Přejít na obsah

Gynekologové vyšetřují ženy novou metodou

zpět
21.12.2006

Nový, šetrnější způsob vyšetřování začali používat lékaři gynekologickoporodnického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně...

ZLÍN -

„Nová metoda k vyšetření dutiny děložní, hysteroskopie Versascope s optickou soustavou 1,8 milimetru silnou, slouží k vyšetření u neplodností, po opakovaných potratech, u vrozených a získaných vad dělohy, dále také u nitroděložních polypů, myomů, podezření na nádorové onemocnění děložní sliznice či nepravidelného krvácení z dělohy. Zatím touto metodou gynekologové realizovali přes dvacet výkonů. V současnosti mají tento přístroj jako jediní ve Zlínském kraji,“ uvedla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Podle lékařů jde o nejšetrnější způsob k chirurgickému vyšetření a ošetření dutiny děložní. „Ruce chirurga zůstávají mimo tělo pacientky a jimi ovládají nástroje s pracovními konci uvnitř těla. Spolu s pracovními kanálky má přistroj Versascope průměr 3,5 milimetru,“ upřesnil primář gynekologickoporodnického oddělení Zdeněk Adamík.

Metoda má pro pacientky velké výhody. Nejsou nutné velké řezy a při vyšetření stačí krátká anestezie. „Díky přímé zrakové kontrole je zajištěna přesnost vyšetření. V neposlední řadě je pro pacientku výhodou krátkodobý pobyt v nemocnici, a to jen po dobu výkonu a několik hodin sledování po něm,“ řekl zástupce primáře Miloslav Maule. Zákrok trvá v průměru 10 minut.

„Před dvaceti až třiceti lety platilo: velký operační řez rovná se velký chirurg. Současná medicína však využívá přirozených otvorů v těle člověka a v mnoha případech nahrazuje velké řezy malými umělými otvory,“ doplnil Maule.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Gynekologové vyšetřují ženy novou metodou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné