Přejít na obsah

Happenig pět minut po dvanácté

zpět
12.7.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Hegerova druhá fáze reformy zdravotnictví dnes přichází do prvního čtení v poslanecké sněmovně. Jednání budou doprovázet protesty zdravotnických odborů před ministerstvem zdravotnictví.

Po skončení happeningu bude následovat pochod před poslaneckou sněmovnu.

Happening zdravotnických odborů, který odstartuje dnes ve 12.05 před ministerstvem zdravotnictví, má poukázat na to, jak by mohlo naše zdravotnictví vypadat, pokud budou vládní reformní návrhy schváleny a uvedeny do praxe.

Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové se nemá jednat o velkou demonstraci, na kterou by byli masově svolávání odboráři z celé republiky. Akce má humornou formou poukázat na problémy českého zdravotnictví a možné dopady plánovaných reforem.

Celá akce by se měla podobat spíše divadelnímu představení. „Na pódiu nahlédneme do stomatologické ordinace. Můžete se těšit i na to, že na pódiu poteče krev,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

Plán pochodu

Na happening naváže Asociace samostatných odborů ‚(ASO) se svou akcí „Ulov si svého politika“, která počítá s pochodem Prahou a zakončen by měl být před poslaneckou sněmovnou. Předseda ASO Bohumír Dufek odhaduje začátek pochodu na 13:15. Půjde se prý po stejné trase jako při nedávné stávce dopravních odborů.

Z Palackého náměstí od ministerstva zdravotnictví by měl pokračovat přes Rašínovo nábřeží a Jiráskův most na Malou Stranu. Skončit by měl u Malostranského náměstí, tedy kousek od dolní komory, kde ve 14:00 začíná mimořádná schůze poslanců, na které by měla být v prvním čtení projednávána 2. fáze reformy zdravotnictví.

Podpora pro odboráře

Proti reformním zákonům odbory dlouhodobě protestují a varují před zhoršením životní úrovně obyvatel. V případě těchto zákonů nesouhlasí se způsobem, jakým má být určen standard a nadstandard a upozorňují na malou transparentnost záměrů ministerstva, jakožto i nedostatek dostupných informací, jak by měly konkrétně reformy vypadat v praxi. Podle odborářů je z dostupných informací patrné, že reformy mají sloužit pouze k vytahování peněz z kapes pacientů a obohacení vlivných komerčních subjektů.

Dnešní akci podporuje nejen odborová centrála, ale připojí se i rada zdravotně postižených, svaz pacientů, rada seniorů či občanská iniciativa ProAlt.

Odkazy:

1. Vládní návrh zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách): [http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=405&CT1=0|

2. Vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=406&CT1=0

3. Vládní návrh zákona o specifických zdravotních službách, prvé čtení: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=407&CT1=0

4. Video z tiskové konference odborů z 11. Července 2011: http://www.cmkos.cz/medialni-prezentace/3116-3/video-tiskova-konference-odboroveho-svazu-zdravotnictvi-a-socialni-pece-cr-a-dalsich-odborovych-a-obcanskych-sdruzeni

5. Návrhy a připomínky odborů: http://www.cmkos.cz/uvodni-strana/3105-3/happening-12-cervence-chcete-vedet-jak-bude-vypadat-ceske-zdravotnictvi-po-vladnich-reformach


Klíčová slova

Autoři

(fkc), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Happenig pět minut po dvanácté

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Happenig pět minut po dvanácté

Komentáře

další 2 komentáře
Bohumír Šimek Vcelku by člověk i ty odbory bral, ale...  | 12. 07. 2011 12:34

Málokdo si zatím uvědomuje, že lpění na veřejnoprávním pseudopojištění znamená lpění na iluzi dostupnosti kvalitní zdravotní péče a lpění na iluzi sociálního zajištění chudých. * Protože současné zajištění chudých, které požadují komunisti, socialisti, odbory a další politici, a které je děláno formou zdravotnictví prakticky zadarmo pro bohaté i chudé, je cesta do dostupnosti kvalitní zdravotní péče jen cestou korupce a protekce. A to tedy rozhodně není politika pro chudé. * Dokud neuděláme skutečnou reformu, totální změnu formy financování zdravotnictví, dokud neusadíme i zdravotnictví do přirozených vztahů, dokud neumožníme lékaři svobodně léčit svého pacienta podle jeho potřeb a dokud pacient nebude osobně zodpovědný za proplacení zdravotní péče, pak navíc žijeme pouhou iluzí vykonané reformy. * Bohužel našim politikům tyto iluze stačí. Buď by to bylo moc práce, nebo by to bylo příliš transparentní a omezilo by to tunelování našich peněz na naše zdraví. Nevím, co je pravda!

Bohumír Šimek Člověk by to skoro bral...  | 12. 07. 2011 12:31

Málokdo si zatím uvědomuje, že lpění na veřejnoprávním pseudopojištění znamená lpění na iluzi dostupnosti kvalitní zdravotní péče a lpění na iluzi sociálního zajištění chudých. Protože současné zajištění chudých, které požadují komunisti, socialisti, odbory a další politici, a které je děláno formou zdravotnictví prakticky zadarmo pro bohaté i chudé, je cesta do dostupnosti kvalitní zdravotní péče jen cestou korupce a protekce. A to tedy rozhodně není politika pro chudé. Dokud neuděláme skutečnou reformu, totální změnu formy financování zdravotnictví, dokud neusadíme i zdravotnictví do přirozených vztahů, dokud neumožníme lékaři svobodně léčit svého pacienta podle jeho potřeb a dokud pacient nebude osobně zodpovědný za proplacení zdravotní péče, pak navíc žijeme pouhou iluzí vykonané reformy. Bohužel našim politikům tyto iluze stačí. Buď by to bylo moc práce, nebo by to bylo příliš transparentní a omezilo by to tunelování našich peněz na naše zdraví. Nevím, co je pravda!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné