Hašek s Hegerem podepsali memorandum o nemocniční síti v kraji

Páteřní zdravotnickou síť v Jihomoravském kraji bude kromě brněnských zařízení tvořit osm dalších nemocnic. Stvrzuje to memorandum, které v pátek v Poslanecké sněmovně podepsali jihomoravský hejtman, ministr zdravotnictví, šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a šéf svazu zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

Mezi osmi nemocnicemi jsou i břeclavská, znojemská a kyjovská, kde se měla podle plánů pojišťoven mnohá lůžková oddělení utlumit či rušit.

Všem nemocnicím v Česku končí ke konci roku smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ty se chystají novými dohodami nemocniční síť upravit. V příštích letech by se mělo zrušit v Česku 6000 akutních lůžek. V Jihomoravském kraji se jich má seškrtat podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) kolem 560. Na jižní Moravě je celkem 9000 lůžek.

Jihomoravský kraj si memorandem pojistil budoucí fungování nemocnic ve Znojmě, Břeclavi, Kyjově, Vyškově, Boskovicích, Blansku, Hodoníně a Hustopečích. Všechny dostanou od pojišťoven smlouvy na příštích pět let, řekl novinářům Hašek.

Podle původních plánů zdravotních pojišťoven se přitom akutní lůžková péče v Hustopečích měla v příštím roce úplně utlumit. Podle memoranda tam zůstane nejméně do konce roku 2017 lůžková interna a chirurgie. Se znojemskou, břeclavskou a kyjovskou nemocnicí zamýšlely pojišťovny uzavřít střednědobou smlouvu, tedy na tři roky. Výrazně se měla podle dosavadních záměrů změnit podoba zařízení. Nemocnice ve Znojmě měla původně jistých jen osm z 21 oddělení, příštích pět let bude mít 17 lůžkových oborů. Břeclavská nemocnice měla jistých pět ze 17 oddělení, bude jich po pět let určitě fungovat 13. V Kyjově zůstane i do budoucna 15 lůžkových oborů.

Záchrana krajských nemocnic

Hašek řekl, že pro kraj bylo nepředstavitelné, že by jím vybrané páteřní nemocnice v Kyjově, Břeclavi a Znojmě dostaly jen střednědobou smlouvu. Dlouhodobé smlouvy prý nevylučují v příštích pěti letech případnou přeměnu. „Podařilo se zachovat krajské nemocnice. O tom, jakou péči budou poskytovat, se samozřejmě povedou další jednání,“ uvedl Hašek. Dodal, že se nyní nejednalo o počtu lůžek v nemocnicích, ale o jejich odděleních a oborech. Je prý „časová náhoda“, že se memorandum podepsalo zrovna v době, kdy pojišťovny plánují změny v nemocniční síti a chystají nové smlouvy.

Jednání o podobě jihomoravského zdravotnictví trvala skoro dva roky. První memorandum kraj, ministerstvo a pojišťovny podepsaly už před víc než rokem. Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka je nyní výsledkem dohoda o tom, která zařízení jsou páteřní a která doplňková. „Není to nějaké handrkování o počtu lůžek a jednotlivých oddělení, ale o koncepci zdravotní sítě,“ uvedl Horák. Také podle něj se bude ještě jednat o tom, „jakým způsobem“ se bude péče v jednotlivých odděleních poskytovat. Zmínil jednodenní chirurgii a vyšetřování bez delších hospitalizací.

Hašek jako šéf asociace krajů navrhne v pondělí ostatním hejtmanům založení pracovní skupiny, která by hledala shodu na smlouvách pro nemocnice. Věří také, že se i další kraje dohodnou s ministerstvem a pojišťovnami na koncepci svého zdravotnictví. Podle Horáka jsou k tomu pojišťovny připraveny.


Seznam páteřních nemocnic a odborností, kde bude v příštích pěti letech akutní lůžková péče

Nemocnice Znojmo – interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské, neonatologie, anesteziologie a intenzivní medicína, infekční, dermatovenerologie, oftalmologie, radiační a klinická onkologie, plicní, ortopedie, psychiatrie, FBLR, urologie, ORL

Nemocnice Břeclav– interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské, novorozenecké, anesteziologie a intenzivní medicína, infekční, neurologie, plicní, ortopedie, urologie, ORL, rehabilitační a fyzikální medicína

Nemocnice Kyjov – interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské, novorozenecké, anesteziologie a intenzivní medicína, infekční, dermatovenerologie, neurologie, oftalmologie, plicní, ortopedie, urologie, ORL, rehabilitační a fyzikální medicína

Nemocnice Vyškov – interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské, novorozenecké, anesteziologie a intenzivní medicína, neurologie, plicní, urologie, ORL, rehabilitační a fyzikální medicína

Nemocnice Boskovice – interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské, anesteziologie a intenzivní medicína, ortopedie

Nemocnice Blansko – interna, neurologie, plicní, rehabilitační a fyzikální medicína, nukleární medicína

Nemocnice Hodonín – interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské, anesteziologie a intenzivní medicína

Městská nemocnice Hustopeče – interna, chirurgie

Hašek s Hegerem podepsali memorandum o nemocniční síti v kraji
Ohodnoťte tento článek!