Hasiči, policisté i dozorci v Sokolově nabídli svoji kostní dřeň

Asi 70 policistů, strážníků, hasičů, záchranářů i příslušníků vězeňské služby z Karlovarského kraje se včera v Sokolově hromadně zapsalo do registru dárců kostní dřeně. Zařadili se tak mezi asi 44.000 dosavadních dárců v České republice. Přesto jich stále není dost na to, aby se kostní dřeň dostala každému, kdo ji potřebuje, řekla Jana Navrátilová z Českého národního registru dárců dřeně.

„Nápad vzešel od primářky místní transfuzní stanice Zuzany Fialové, která nás oslovila. Spolu s velitelem našich strážníků jsme si řekli, že oslovíme i další příslušníky integrovaného záchranného systému. A zájem byl obrovský,“ řekl při srazu zájemců o zápis mezi dárce Jan Picka, sokolovský radní pověřený řízením městské policie.

Podle Navrátilové je zápis policistů a hasičů do registru dárců o to cennější, že jsou to většinou mladí a zdraví lidé. „Naposledy byl podobně velký odběr na Západočeské univerzitě, ale ne najednou, jako tady,“ pochvalovala si Navrátilová.

V Hornickém domě v Sokolově, kam se dobrovolníci sjeli, odebraly zdravotní sestry mužům i ženám vzorky krve. Ty pak slouží při vyhledávání vhodného dárce. Posuzuje se při tom deset hlavních znaků bílých krvinek. Čím větší je výběr, tím bližší shodu je možné najít.

Jak v sálu Hornického domu zaplněném lidmi v uniformách řekl strážník Martin Vosecký, on sám daroval kostní dřeň malé holčičce. „Jsou dva druhy odběru, jeden z krve, jako jsem měl já, nebo z pánve. Darování je bezbolestné, podle těch, kteří darovali z pánve, je to jako když vám nakopou zadek,“ přiblížil s nadsázkou. „Ale ten pocit, že někomu darujete život, se nedá popsat. To snad pochopí jen ženy,“ řekl.

Transplantace kostní dřeně se v Česku provádí v Plzni, Praze, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Úspěšnost léčby transplantací kostní dřeně je podle Navrátilové různá podle druhu onemocnění. V řadě případů je pro pacienta ale jedinou možnou léčbou.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!