Havířov koupí zdravotní střediska

Titulní obrázek

Havířovští zastupitelé přistoupili na podmínky Moravskoslezského kraje, od něhož chce město koupit pět zdravotních středisek. Po dobu deseti let nemůže město bez souhlasu kraje střediska prodat nebo částečně převést na jiné subjekty…

Vedení Havířova chce v budovách lékařskou péči zachovat, proto podmínku přijalo a smlouvu s krajem podepíše do 26. června, řekl novinářům náměstek primátora Eduard Heczko (KSČM).

Opravy středisek si vyžádají nejméně 15 milionů korun, město s nimi začne až v příštím roce.

Město podle náměstka usilovalo o střediska v Podlesí, Prostřední Suché, Bludovicích a Šumbarku proto, aby zachovalo lékařskou péči pro místní občany.

„Lékaře nechceme vytěsnit, naopak zvážíme, zda je vhodné, aby ve střediscích byly komerčně využívané plochy. Například stávající herny a bary mohou být nahrazeny rehabilitační péčí,“ řekl Heczko ČTK.

Po odkoupení středisek podle něho musí město uzavřít nové smlouvy s 24 lékaři, kteří mají zatím nájemní smlouvy s krajem.

„Nájmy zůstanou přibližně ve stejné výši. Roční nájemné ve všech střediscích je zhruba 3,8 milionu korun. Tyto peníze chceme vložit do sanací a oprav objektů, se kterými začneme postupně až v příštím roce. Letošní rozpočet už s nimi nepočítá,“ uvedl Heczko.

Dodal, že vedení Havířova má ústní příslib od lékařů, kteří ve střediscích pracují, že formou předplaceného nájemného přispějí na opravy.

„Kdyby měli lékaři zájem o odkoupení ordinací, prodat je nemůžeme, protože bychom museli kraji zaplatit sankce ve výši poloviny kupní ceny sjednané s lékaři, která by neměla být nižší než odhadní cena v době prodeje,“ řekl ČTK náměstek.

Podle zubní lékařky z Havířova Jany Jarochové je odkoupení středisek jen první fází. „Čeká nás další vyjednávání, chceme od města dostat jako záruku nájemní smlouvu nejméně na 20 let,“ řekla ČTK již dříve lékařka.

Vedení města musí podepsat smlouvu s krajem do 26. června a do 30 dnů zaplatit 20 milionů korun.

Pokud by nesplnilo i tyto podmínky, mohli by o koupi středisek opět usilovat soukromí investoři, kteří za ně kraji nabídli ve veřejné soutěži celkem 55 milionů korun obálkovou metodou.

Proti ní už v loňském roce protestovali lékaři ze všech pěti zařízení.

ČTK

Havířov koupí zdravotní střediska
Ohodnoťte tento článek!