Havířovští lékaři se opět začali bouřit

Titulní obrázek

Ve společenství praktických a odborných lékařů v Havířově na Karvinsku se zvedla další vlna protestů. Lékaři odmítají podepsat nové nájemní smlouvy ve zdravotních střediscích, které jim předložilo město…

Nechtějí podepsat nové nájemní smlouvy, které jim nabízí město. Považují je za nátlakový prostředek

Nelíbí se jim, jaké podmínky v nich radnice stanovila. Podle doktorů radní nedodrželi slib daný v době, kdy zdravotní střediska město koupilo.

Právní zástupkyně lékařů Jana Brhlová Právu řekla, že město, když střediska kupovalo, slibovalo, že dá lékařům dlouhodobou jistotu.

„Mluvilo se o podepsání dlouhodobých nájemních smluv na deset až patnáct let. Z toho nyní sešlo. Město předložilo smlouvy na dobu neurčitou s šestiměsíční výpovědní lhůtou bez udání důvodu. Navíc oznámilo, že když do 15. ledna nové smlouvy nepodepíšou, tak jim stávající neprodlouží. To považuji za tvrdý nátlak,“ přiblížila právnička, která zastupuje dvě desítky lékařů.

Doktoři se shodují: Je to podraz

Samotní doktoři to vnímají ze strany města jako podraz. „V navrhovaných smlouvách nám město razantně navýšilo ceny a poskytlo jistotu pouze jednoměsíčního nájmu. Bohužel je s námi jednáno ze strany města jako s problémovými dlouhodobými neplatiči,“ podotýkají někteří havířovští lékaři.

Jejich boj za klidné provozování praxe v současných havířovských zdravotních střediscích začal loni, kdy se krajský úřad rozhodl všechna zdravotní střediska prodat ve výběrovém řízení zájemcům, kteří nabídnou nejvyšší cenu. Po protestech doktorů a pacientů se nakonec krajský úřad rozhodl ustoupit a prodat střediska městu.

Ani po této obchodní transakci však lékaři v současné době nezůstávají v klidu. „Proč s námi město nechce uzavřít nájmy poskytující nám záruku na dlouhou dobu, abychom se nemuseli před každými volbami obávat?“ ptají se nyní.

Primátor Chobot: Už neustoupíme

Havířovský primátor František Chobot (ČSSD) Právu řekl, že město nemůže ustupovat do nekonečna. „Hodně mě reakce lékařů překvapuje. Město jim vyšlo vstříc, když střediska koupilo od kraje za 20 miliónů korun a za dalších 40 miliónů zajistilo jejich opravy,“ konstatoval. Podle něho jsou ochotni znovu s lékaři jednat, ale podepisovat nájemní smlouvy na 10 nebo 15 let nehodlají.

„Je to rozhodnutí celé rady. Mohu je však ujistit, že jim ty smlouvy budeme automaticky prodlužovat, nikdo je přece nebude mít zájem vyhodit a lidi připravit o lékařskou péči,“ dodal Chobot.

Radim Kijonka, Právo

Ohodnoťte tento článek!