Přejít na obsah

Heger apeloval na lékaře, ať v zájmu pacientů dbají na efektivitu

zpět
12.11.2010
nemocnice, chodba, pohotovost, jip
zvětšitnemocnice, chodba, pohotovost, jipZdroj: www.wales.nhs.uk

nemocnice, chodba, pohotovost, jip | Zdroj: www.wales.nhs.uk

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) apeloval na lékaře, ať vzhledem k tíživé ekonomické situaci dbají více na efektivitu. Zdravotnická zařízení by měla hledat vnitřní úspory.

Pacienti tak podle ministra vůbec nemusejí pocítit, že v příštím roce dostanou lékaři i nemocnice od zdravotních pojišťoven za léčení méně. Výzvu zveřejnil na webu ministerstva.

Úhradovou vyhlášku napadly už nemocnice, hrozí prý omezování péče, uzavírání oddělení i celých nemocnic. Požádaly o pomoc premiéra Petra Nečase (ODS). Vyhlášku zkritizoval také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Na účtech pojišťoven prý leží 18 miliard, měly by být vydány na léčení.

Podle sdružení praktických pediatrů nebude kvůli omezením ve vyhlášce dost peněz na léky pro děti.

Heger uvedl, že bere veškeré připomínky lékařské veřejnosti velmi vážně, ale musí konstatovat, že i přes velice mírné zvýšení příjmů v průběhu letošního roku díky zvýšené platbě státu za státní pojištěnce o 46 korun od ledna 2010 je růst nákladů na zdravotní péči mnohem vyšší. Naopak výběr pojistného po odečtení platby státu oproti roku 2009 poklesl.

„Na začátku tohoto roku měly zdravotní pojišťovny na účtech rezervy ve výši 21,6 miliardy. Ještě do konce roku z nich bude na zdravotní péči pacientů čerpáno dalších pět miliard. V roce 2011 tak z rezerv budou moci pojišťovny na péči o pacienty čerpat již pouhých 13 miliard, přičemž měsíční náklady systému jsou 18 miliard,“ upřesnil ministr.

Ke kritice vyhlášky se připojila Koalice soukromých lékařů, jsou v ní sdružení praktiků pro děti i dospělé, ambulantních specialistů, soukromých gynekologů a stomatologická komora. Ministr prý neměl měnit to, na čem se dohodli zástupci členských sdružení. Pojišťovny za některé druhy péče nabídly víc, než jim přiřkl ministr. Lékařům snižuje platby o dvě procenta, nemocnicím o pět procent, a následné péči dokonce o deset.

Heger přiznal, že návrh úhradové vyhlášky pro rok 2011 poprvé po mnoha letech nezvyšuje příjmy zdravotnických zařízení. Je ale přesvědčen, že v průměru dvouprocentní snížení nezpůsobí pokles kvality a dostupnosti péče.

„Pouze donutí zdravotnická zařízení k hledání rezerv uvnitř jejich systému a zvýšení efektivity, která je veřejností dlouhodobě kritizována. Je potřeba, aby zdroje nebyly vyčerpávány na sporných a zbytných postupech a byly zachovány pro pacienty, u kterých je léčba účinná a může vést k jednoznačnému přínosu pro jejich zdraví,“ zdůraznil ministr. Zároveň připomněl, že vyhláška určuje pouze minimální platby, nechává tedy na pojišťovnách, zda budou platit i více.

Koalice soukromých lékařů ministrovi také vytkla, že se odchyluje od přijatého vládního programu. Podle něj má posilovat kompetenci a odpovědnost primární péče, tedy i peníze pro ni, a omezovat počet nemocnic, což by přineslo potřebné úspory. To podle lékařů ministr nedělá.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

20.10. Heger chce regulovat vstup nových technologií do zdravotnictví Heger chce regulovat vstup nových technologií do zdravotnictví
23 příspěvků
20.9. Heger: Stále je ve hře úplné zrušení tabulek Heger: Stále je ve hře úplné zrušení tabulek
36 příspěvků
8.6. Heger ministrem zdravotnictví? Možná Heger ministrem zdravotnictví? Možná
0 příspěvků
4.5. Očkování u dětí
0 příspěvků

Komentovat článek: Heger apeloval na lékaře, ať v zájmu pacientů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger apeloval na lékaře, ať v zájmu pacientů…

Komentáře

dalších 10 komentářů
K.K.K. ale pani kolegove  | 12. 11. 2010 20:50

hlavne 14 dni stare hodnoty mineralu jsou pro zdarny prubeh vykonu nezbytne...

vita ale pani kolegove  | 12. 11. 2010 20:37

V akreditované nemocnici, jakou je FNHK jsme natolik svázáni směrnicemi a byrokratickými zařízeními, která se tak snadno dají zkontrolovat a případné malé prohřešky exemplárně potrestat. Použítí vlasního názoru a nadhledu "selského rozumu" je proto nepřípustné. Na druhou stranu dost často pacient, který podstupuje banální operaci v lokální kapkové anestezii teprve po mnoha letech navštíví svého praktického lékaře a až velice často jsou pacienti na poslední chvíli telefonicky odvoláváni pro výrazně dekompenzovaný interní nález. :-( . Viťa Kaňa

K.K.K. ale pani kolegove  | 12. 11. 2010 16:44

nebudte na starouska zli. Prece vi o cem mluvi. Jen prikladem: ocni klinika FNHK chce na vykon v lokalni anestesii predoperacni vysetreni nejmene jako pred transplantaci srdce, plic, ledvin a mozku zaroven. Kdyz se sef kliniky zamysli a zpucuje lecprevaka, nebudou uspory?Nebo jinde: Drzet na postu sefa ci jeho zastupce nekoho, kdo skodlive poziva? Budou uspory..Ale zacit by se melo od vrchu, reditel jakekoliv organizace je reditelem proto, aby vedel (bez ohledu na to, jak se vse dozvi) a za to bere penize. Ono tomu v podstate drive i tak bylo, kdyz byl ve fabrice prusvih, reditel mel flastr a menili se namestci. Neni to ve zdravotnictvi take tak nejak? Je...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné