Přejít na obsah

Heger bude dnes informovat Nečase o situaci ve zdravotnictví

zpět
24.11.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) bude dnes informovat premiéra Petra Nečase (ODS) o situaci ve zdravotnictví. Aktuálně prý zvažuje odchod 7000 z 16.000 nemocničních lékařů, to už by podle Hegera mohlo péči v nemocnicích narušit.

Heger se pokusí premiéra přesvědčit, aby vláda vyšla lékařům vstříc a dala jim nějakou perspektivu.

Nespokojenost lékařů v posledních týdnech rychle roste. Vedle nemocničních lékařů, kteří chtějí v odborové akci „Děkujeme, odcházíme“ dát na konci roku hromadně výpověď, takže by 1. března v nemocnicích chyběly tisíce lékařů, jsou nespokojeni i lékaři v ambulancích.

Heger v rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny uvedl, že pokud z nemocnic odejde 7000 z celkových 16.000 lékařů, je připraven na svou funkci rezignovat. Ministr ale už na víkendovém sjezdu České lékařské komory řekl, že stále doufá, že tak velký počet lékařů nemocnice neopustí.

Navržená úhradová vyhláška, podle které by měly platit zdravotní pojišťovny za léčení lékařům i nemocnicím příští rok, snižuje všem zhruba o dvě procenta příjmy. Je to poprvé za 20 let, dosud vždy příjmy od pojišťoven meziročně rostly. O připomínkách k úhradám ambulantní péče budou dnes jednat s Hegerem zástupci Koalice soukromých lékařů.

S žádostí o urgentní svolání pracovní schůzky se na Nečase obrátil předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) požádala vládu, aby přehodnotila záměr snížit úhrady. Jakékoli snížení vyvolá otevřenou krizi ve zdravotnictví, varovala.


Komentovat článek: Heger bude dnes informovat Nečase o situaci ve…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger bude dnes informovat Nečase o situaci ve…

Komentáře

dalších 19 komentářů
felčar Děkujeme,odcházíme  | 25. 11. 2010 10:39

...a odejde do Německa pracovat jako externí poradce pro reformu tamního zdravotnictví. Do měsíce nastane příliv německých kolegů do Česka a bude vyřešena krize českého zdravotnictví...

BOB Chybny system.  | 24. 11. 2010 23:30

Chyby jsou na straně lékařů dvě. 1. Jsou ochotni pracovat prakticky zadarmo a hlavně 2. že jim nevadí, že po vzoru našich komunistů za jejich éry pacienti nemají právo být léčeni podle svým potřeb. * Naše současné veřejnoprávní pseudopojištění neumožňuje lékařům garantovat svým pacientům optimální zdravotní péči a pacientům neumožňuje garantovat svým lékařů proplacení zdravotní péče! * A tak jak mocně naši politici stupňují hrabání našich peněz k sobě, zdá se, že počítají s tím, že naše veřejnoprávní pseudopojištění se hroutí.

MUDr Jiří Děkujeme,odcházíme  | 24. 11. 2010 19:08

Vyvrcholením akce "děkujeme,odcházíme" bude to, že dříve než stihnou podat lékaři výpovědi, tak ji podá osobně ministr.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné