Přejít na obsah

Heger: bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy

zpět
23.1.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl v Partii na Primě, že požadavky lékařů jsou naprosto nereálné. "Je tady určitá setrvačnost. Není možné vzít balík peněz a nalít ho do zdravotnictví, speciálně do platů lékařů," řekl Heger. Když lékaři skutečně odejdou, přijde prý na řadu plán na hranici katastrofy.

Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že hrozí vážné nebezpečí omezení péče: „Apeluji na pana ministra, aby udělal vše proto, aby se našla dohoda. Ne, že vyhoví 100 procentům požadavků, ale aby se připravil určitý jízdní řád.“

„Pokud se v následujících sedmi, deseti dnech nedohodneme s lékaři, bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy, který by péči zajistil. Ve středu předložím konkrétní návrhy. Je fakt, že nemocnice jsou dlouhodobě podfinancované,“ uvedl Heger.

Ministr ale nemá k dispozici miliardy. „Bavíme se o stovkách miliónů,“ upřesnil.

Nejhůře mohou dopadnout děti

Nejhůře je na tom podle ministra neonatologie. V republice je dvanáct center pro novorozence a tři až pět se má po odchodu lékařů zavřít.

„Kladu si za vinu, že jsem patnáct let nepozoroval, že to spěje k výbuchu… Jestliže lékaři neustupují a obrací to do extrémů, tak je to krizové vyjednávání.“

Hašek se zeptal, proč Heger nepřehodnotil úhradovou vyhlášku. Mezi nemocniční a ambulantní sférou se podle něj rozvírají nůžky. „Souhlasím s principem požadavků lékařů, ale nesouhlasím s formou,“ uvedl.

Heger řekl, že vyhlášku nezměnil, protože rozpočet zdravotnictví se měl zmenšit o pět procent.

„Řadu věcí jsme udělali, pokusíme se ještě krizově o nějaké posílení nemocnic. Za půl roku, za rok se uvidí, že se hra obrací. Jestli ty výpovědi nestáhnou, nastane velmi obtížná situace. Možná padne ministerstvo, možná celá vláda, reforma se zastaví.“

„Pokud pan ministr přijde s realistickým plánem, vyzvu lékaře, aby vzali výpovědi zpět,“ řekl Hašek. „Klíčové bude, aby se pod slovem efektivizace nekonala divoká privatizace.“


Klíčová slova

Autoři

Stanislav Dvořák, Novinky.cz

Komentovat článek: Heger: bude se muset připravit plán téměř na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: bude se muset připravit plán téměř na…

Komentáře

dalších 61 komentářů
Miroslav Doktoři nemají šanci  | 24. 01. 2011 11:53

Jen pro upresneni (aniz bych chtel jakkoli vstupovat do podstaty teto debaty): v mediich se tituly nepouzivaji dle zasad americke zurnalistiky. Ctenare nezajima, co kdo vystudoval (to je ryze soukroma vec dotycneho), zdroj k nemu hovori z pozice, ze ktere sdeluje danou informaci. Tedy: ...rekl prednosta kliniky, osetrujici lekar, reditel nemocnice atd. Existuje automaticky predpoklad, ze osetrujici lekar nebo prednosta kliniky nebude mit titul Ing. To jen na vysvetlenou, proc se v serioznich mediich tituly nepouzivaji. Naopak nejruznejsi PR clanky se tituly hojne hemzi.

zdrav.- nelékař-Mgr. Doktoři nemají šanci  | 24. 01. 2011 09:49

děkuji za Váš projev netolerance, končím s příspěvky zde, ztráta času (mého)

Goldfinger Doktoři nemají šanci  | 24. 01. 2011 09:46

Je půvabné, jak všichni ti, kterým dříve stačila k solidnímu výkonu v oblasti medicínské techniky střední technická škola, cítí nyní potřebu všude ukazovat tři písmenka. Jestli předvádíte totéž, co novodobé otitulované zdravotní sestry, kterým denně koukám na ruce, tak potěš pánbůh. Navíc, pokud jste si nevšilnul, masmédia, hlavně televize, tituly již dávno zrušila (s výjimkou šlechtických). V posledních letech jsem v TV neviděl jediného MUDr.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné