Heger chce odsunout lékaře z vedení zdravotních pojišťoven

správní rada, dozorčí rada, křesla, zasedací místnost

Řídit zdravotní pojišťovny ve správních radách už nemají žádní zaměstnanci nemocnic. Ani nikdo jiný spojený se zdravotnickým zařízením. Podle návrhu ministra zdravotnictví Leoše Hegera by to od roku 2014 bylo považováno za střet zájmů. Členové správní rady totiž pro „svoje“ nemocnice nebo obory někdy lobbují.

O křeslo ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by touto podmínkou přišlo nejméně šest současných členů včetně místopředsedy rady Jiřího Běhounka (ČSSD). Už jen proto, že jako hejtman Vysočiny spoluzodpovídá za krajské nemocnice.

„Mnozí z těch, kteří dnes jsou ve správní radě, by byli ve střetu zájmů. Záměrem je, aby nemohlo dojít k tomu, že člen správní rady nějak zneužívá svoje postavení,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. „Člen správní rady tam má zastupovat zájmy pojištěnců,“ dodal Nosek. Správní rada VZP podle odborníků ve své současné podobě funguje neefektivně.Návrh na její změny ale narazí nejen u opozice, ale i koaličních poslanců.

„Jestli nemají být ve správní radě lékaři, doporučil bych, aby si tam sedli soustružníci, dřevorubci, číšníci a jaderní fyzici,“ uvedl Boris Šťastný (ODS), předseda sněmovního zdravotního výboru a člen správní rady VZP. Podle něj návrh vůbec neřeší podstatu problémů. „I kdyby byl ředitel VZP vyměněn za pánaboha a správní rada měla místo třiceti členů deset, propadne se do stejné několikamiliardové ztráty,“ dodává Šťastný.

Spojený se zdravotnickým zařízením nemá být ani ředitel zdravotní pojišťovny. Správní rada VZP má mít podle návrhu stejně jako u ostatních zdravotních pojišťoven jen 15 členů místo dnešních 30, dozorčí rady mají zaniknout úplně. Dříve Heger chtěl, aby ze správních rad úplně zmizeli politici a aby členové rad ručili za hospodaření pojišťovny vlastním majetkem. To ale nakonec vyhodnotil jako neprosaditelné. Změny ve správních radách jsou součástí dlouho očekávané reformy zdravotního pojištění, kterou chce Heger předložit do vlády do konce března.Věcný záměr reformy zdravotního pojištění představilo ministerstvo zdravotnictví už v květnu 2011, a to v mnohem ambicióznější podobě.

Fungování zdravotních pojišťoven je přitom pro zdravotnictví klíčové. „Nevěřím, že ministr skutečně předloží promyšlenou reformu zdravotnictví. Očekávám, že přijdou jednotlivé návrhy na záplatování děr a i těch bude s blížícími se volbami ubývat. Do voleb se neuděje už nic významného,“ kritizuje Šťastný. Změny ve správních radách pojišťoven chce jako součást reformy zdravotního pojištění Heger předložit v březnu

Ohodnoťte tento článek!