Přejít na obsah

Heger chce omezit vliv farmacie na lékaře. Seznam vyvolených léků nebude

zpět
25.2.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

NERV navrhuje zřízení fondu, do něhož by farmaceutické firmy přispívaly a z něhož by se platily cesty doktorů i jejich vzdělávání.

Zástupci farmaceutických firem by už v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. Přímé placení případných různých výhod a cest doktorům by už nemělo být možné.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje zřízení fondu, do něhož by farmaceutické firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by rozhodovala komise. V přestávce čtvrtečního jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s radou NERV to řekl její člen Miroslav Zámečník.

NERV ustavila zvláštní pracovní skupinu, která se věnuje reformě zdravotnictví. Její činnost koordinuje právě Zámečník. Čtvrteční schůzka s vedením ministerstva měla na programu mimo jiné potlačení korupce ve zdravotnictví.

„Je třeba oddělit tu sféru tak, aby nevznikala zbytečná podezření, že existuje komerční zájem a snaha vyhovět tomu, kdo se na financování podílí,“ uvedl Zámečník.

Fond zprůhlední tok peněz

Dodal, že cílem není snížit objem peněz, které do systému putují. Zprůhlednění toku financí by mohl přinést právě navrhovaný fond, do něhož by měly firmy přispívat. Peníze by rozdělovala komise. Fondy by mohly mít podle Hegera fakultní nemocnice, podle Zámečníka by mohl existovat jeden centrální pro celou republiku.

V minulosti média informovala několikrát o případech, kdy lékaři dostávali peníze od farmaceutických firem za to, že pracovali na „studii“ o účincích jejich přípravku, který pak přednostně předepisovali. Zprávy se týkaly také toho, že někteří doktoři za to získali třeba pobyt u moře, který se oficiálně označoval za kongres.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Heger chce omezit vliv farmacie na lékaře.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger chce omezit vliv farmacie na lékaře.…

Komentáře

dalších 5 komentářů
MMM Výborný nápad :-)  | 26. 02. 2011 09:36

Já s tím souhlasím. Dále je potřeba mít možnost odvolání proti rozhodnutí komise zřízením odvolací komise. A nakonec zřízení etické komise pro dohled nad oběma komisemi. V případě nejasností či nespokojenosti, jako poslední instanci, navrhuji zřídit funkci ombudsmana, nejakou silnou nezávislou osobnost. Navrhuji prof. Pirka, doc. Šmuclera, popřípadě ředitele Ludvíka.

Honza Hahaha  | 25. 02. 2011 18:10

Miluju komise! A my, farmaceuticke firmy, se vám na takový fond... víte co. Raději budeme platit přímo doktorům cash. Nebo jejich příbuzným kamarádům, kteří jim to rádi předají. Hahaha

Chrobák To jsou NERVy  | 25. 02. 2011 16:07

Národní ekonomická rada vlády nám navrhla zřízení komise? To je paráda. Doufám, že v ní budou sedět samí nestranní, čestní a hlavně neúplatní členové. K smíchu.....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné