Heger chce přiškrtit miliardy pro soukromé letecké záchranky

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce v rámci úspor snížit částku, kterou stát platí dvěma soukromým firmám za provozování letecké záchranné služby.

V současné době funguje v Česku deset územních středisek, odkud vzlétají záchranářské vrtulníky, a tyto společnosti provozují hned osm z nich. Každá má na starost čtyři místa.
Pouze v Praze a okolí má službu pod palcem policie a v Plzni armáda.

Osmiletou smlouvu s oběma soukromníky uzavřelo ministerstvo zdravotnictví pod tehdejším vedením ministra Tomáše Julínka (ODS) v roce 2008 a dohoda platí od 1. ledna 2009 až do konce roku 2016.
Za tuto dobu by měl stát podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně zaplatit oběma soukromým provozovatelům dohromady 3,722 miliardy korun.

Podle mínění nynějšího vedení ministerstva by se ale částka dala omezit. Totéž si myslí i poslanec a někdejší šéf královéhradecké záchranné služby Jiří Štětina (VV), který osmiletou smlouvu ostře kritizuje. Podle něj stát platí soukromníkům za jejich vrtulníky až dvojnásobně víc, než kolik by musel.

Úspora až 200 miliónů?

„Ministerstvo zdravotnictví bude iniciovat jednání s dodavateli o snížení ceny. Pokud nedojde k nějaké dohodě, jelikož je smluvní vztah velmi složitý, bude ministerstvo zdravotnictví smlouvu analyzovat po právní stránce a hledat právní cesty, jak cenu snížit,“ řekl Právu mluvčí Sršeň.

Podle Štětiny dostávají dvě privátní firmy – brněnská AlfaHelicopter, spol. s r. o., a královéhradecká DSA (DELTA SYSTEMAIR, a. s.) – ročně od státu přes 420 miliónů korun.

„Ministr Heger mi říkal, že se bude snažit nějakým způsobem tu smlouvu redukovat. Osobně si myslím, že by se to dalo snížit řádově o sto miliónů ročně každé z těch dvou firem, aniž by to ty firmy vůbec bolelo. Takže asi 200 miliónů se klidně může ušetřit, tedy polovina,“ prohlásil Štětina, který smlouvu označuje za nemravnou.

Soukromé firmy u nás provozují střediska v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ústí nad Labem.

Štětinovi se nelíbí, že zatímco státní provozovatelé dostávají peníze pouze na odlétané hodiny, soukromníci mají pokryté i další náklady.

Stát platí za kompletní službu

Šéf brněnské firmy Alfa-Helicopter Pavel Müller vysvětlil, že cena zahrnuje nejen uskutečněné lety, ale i držení pohotovosti, náklady na leteckou techniku a její modernizaci, pojištění, údržbu a personální náklady včetně těch, určených na výcvik lidí.

To u policie a armády odpadá, protože obě složky své vrtulníky využívají i k jiným úkolům.
Zatímco policie dostává roční dotaci od ministerstva zdravotnictví na provoz vrtulníků asi 14 miliónů, armáda zhruba 19 miliónů. Zbytek si hradí ze svých rozpočtů. Müller o Hegerových plánech zatím nevěděl.

„Našeho partnerství s ministerstvem zdravotnictví si velice vážíme a k jednání jsme tedy připraveni. Odmítám však tvrzení, že by naše služby byly předražené,“ dodal Müller.

Také někdejší ministr Julínek, který smlouvu za stát podepisoval, popírá, že by cena za služby soukromníků byla přemrštěná.

„Bylo to řádně vysoutěžené podle všech evropských pravidel. Cena odpovídá i leasingu těch vrtulníků a jistotě provozovatele, aby mohl záchranku modernizovat. Nynější smlouva dává garance státu, že ta služba bude bez problémů zajištěna. Všichni jsou spokojeni, takže nevidím žádný důvod, proč to nějakým způsobem zpochybňovat,“ má jasno Julínek.

V této věci podle něj byly provedeny analýzy i audity, které konstatovaly, že je vše v pořádku.
„Hlavně to dává jistotu záchranné službě. Dřív to bylo tak, že třeba půl roku nebylo jasné, jak bude vůbec záchranka létat,“ míní Julínek.

Heger chce přiškrtit miliardy pro soukromé letecké záchranky
Ohodnoťte tento článek!