Přejít na obsah

Heger chtěl promluvit k odborářům, ti jej vypískali

zpět
13.7.2011
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
zvětšitdoc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
Autor: Sestra

doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. | Autor: Sestra

 

Na Palackého náměstí v Praze se podle pořadatelů sešlo tisíc lidí, policie uvádí o necelou polovinu méně. Mezi protestující dorazil na i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který chtěl k davu promluvit. Odměnou mu byl pouze pískot a nadávky přítomných, proto po necelé čtvrthodině náměstí opustil.

Heger uvedl, že s odbory diskutoval a chce diskutovat i dál. Snažil se vysvětlit, že chystané změny pacienty nezatíží tolik, jak se odbory obávají. Když pokřikování nadávek neustávalo, rozhodl se odejít.

„Půjdu, ne kam vulgárně říkáte, ale zpátky do sněmovny, protože to je moje práce,“ řekl. Ironicky pogratuloval organizátorům, jak dialog zvládli.

Průvod po jedné hodině vyrazil před Poslaneckou sněmovnu, která projednává reformní návrhy. Na Malostranském náměstí jej ale před třetí hodinou zastavili policisté. Do Sněmovní ulice tak po dohodě se strážci zákona vyrazily jednotlivé skupinky protestujících bez zdvižených transparentů.

U vchodu do sněmovny ale demonstrace pokračovala. Před protestující vystoupil i ministr financí Miroslav Kalousek, schytal však stejnou vůli nevole jako jeho stranický kolega dříve. Krátce poté se začal dav demonstrantů pozvolna rozcházet.

"Šetřit ano, škrtat ne"

Happening začal ve 12:05, tedy symbolicky „pět minut po dvanácté“. Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové už totiž kabinet některé normy schválil a novelu o zdravotním pojištění odhlasovali ve sněmovně koaliční poslanci.

„Záměrem reformních zákonů je udělat ze současného standardu a z toho, co je běžné, nadstandard. My s tím nesouhlasíme, to je proti lidem,“ řekla přítomným Žitníková z pódia označeného vlajkami zdravotnického svazu a nápisem „Šetřit ano, škrtat ne“.

Odboráři si přinesli transparenty například s nápisem „Pozor, ve zdravotnictví hrozí přesun majetku“.

Na pódiu odboráři představují výjev ze stomatologické ordinace. „Můžete se těšit i na to, že na pódiu poteče krev,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

Předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil vyzval Hegera, aby „přestal lhát lidem“. „Řekněte jim, co se chystá. Přece není normální, aby si lidé připláceli na zdraví takovou měrou. Je to byznys se zdravím,“ prohlásil.

Stávku nahradil happening

K akci odborů se přidala i rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů či iniciativa proAlt. Podle nich se zavedením standardu a nadstandardu omezí přístup k péči a moderní léčba by byla jen pro ty, kdo by si ji zaplatili.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Heger chtěl promluvit k odborářům, ti jej…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné