Přejít na obsah

Heger couvl před ODS a VV. S poplatky počkám, oznámil

zpět
18.5.2011
lékařka, pacient, praktik, ordinace
zvětšitlékařka, pacient, praktik, ordinaceZdroj: ratschlag24.com

lékařka, pacient, praktik, ordinace | Zdroj: ratschlag24.com

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ustupuje ze svých plánů. Nechce již razantní změny poplatků, ani aby si pacienti připláceli u zubaře za amalgámové plomby.

Poté, co se tyto Hegerovy návrhy dostaly na veřejnost, koaliční partneři z ODS a Věcí veřejných je podrobili ostré kritice. Je tedy téměř jisté, že by nebyly schváleny.

„Pro nás jsou tyto věci méně důležité. Chceme, aby prošly hlavní pilíře reforem,“ zdůvodnil Heger. Tím myslí především tři zákony o zdravotních službách.

Ve sněmovně se již jedná o takzvané malé novele. Ta počítá s tím, že se například zvýší poplatek za den v nemocnici z 60 na 100 korun.

Prioritou ministra bude nyní i rozdělení péče na standard a nadstandard. Tedy na to, za co lidé nebudou muset platit a co již bude placený bonus navíc. Důvod je také to, že dnešní systém podle něj nahrává korupci a šedé ekonomice.

Heger upřesnil, že by si pacienti v prvé řadě mohli připlatit za robotickou operaci, kvalitnější sádru, operaci šedého zákalu a modernější kyčelní kloub.

„To je také vize, se kterou půjdeme na jednání K9. Je otázkou, zda proces uzavírat vyhláškou či zákonem. Obě cesty mají svá pro a proti. Chci o obou diskutovat s politickými partnery,“ řekl Heger.

Aktuálně.cz: Neočekáváte problémy na K9?

My jsme ze všech našich návrhů vyřadili věci, které by zvyšovaly úhrady pacientů. Široce se diskutovaly zubní plomby. Řešilo se, jestli budou z části nebo plně hrazené. Mluvilo se o příplatcích za sanitní službu neakutní. Pro nás jsou tyto věci méně důležité. Chceme, aby prošly hlavní pilíře reforem.

A: Takže odstupujete i od změny poplatku, například za návštěvu specialisty se mělo podle vašeho návrhu platit 200 korun?

Je to otevřené téma. Jak jsem již řekl, teď bychom tyto věci chtěli odložit.

A.cz: Za co všechno si lidé budou moci připlácet, tedy co bude takzvaný nadstandard?

Myslím, že v počátku 99,5 procenta poskytované péče zůstane tak, jak je. Budeme mít tendenci vyjmout některé výkony, které považujeme za nadstandardní. Bude se to týkat operací šedého zákalu, protéz, speciálních sáder, nebo robotických operací.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Autoři

Radek Nohl, Aktuálně.cz

Komentovat článek: Heger couvl před ODS a VV. S poplatky počkám,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné