Přejít na obsah

Heger dá vládě záměr zákona o pojišťovnách do půlky srpna

zpět
18.7.2011
dokumenty, kontrola, audit, papíry
zvětšitdokumenty, kontrola, audit, papíryZdroj: www.thenonprofitcpa.org

dokumenty, kontrola, audit, papíry | Zdroj: www.thenonprofitcpa.org

 

Do půlky srpna předloží ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vládě věcný záměr zákona o zdravotních pojišťovnách. Na přelomu roku by měl kabinet dostat paragrafové znění a od ledna 2013 by norma měla platit.

ČTK to řekl legislativní náměstek ministerstva Martin Plíšek. Nový zákon sjednotí podmínky pro zdravotní pojišťovny, zpřísní dohled nad nimi a dá jim možnost přes dceřiné společnosti nabízet připojištění na nadstandard.

Nyní má svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a svůj zaměstnanecké, oborové a resortní pojišťovny. Jejich podmínky se liší. O změnu podmínek pro zdravotní pojišťovny se pokoušel před třemi lety tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Mluvil o akciových společnostech, kritici varovali, že to je cesta k privatizaci pojišťoven.

„V připravovaném zákoně bude zakotvena povinná neziskovost zdravotních pojišťoven. Budou mít právní formu sui generis jako právnické osoby svého druhu,“ upřesnil Plíšek. Zákon upraví veškeré vztahy pojišťoven, hospodaření, postavení orgánů zdravotních pojišťoven a jejich kompetence.

Zákon, jehož věcný záměr je už na webu vlády, posílí roli managementu a dozorčích rad pojišťoven. Správní rady pojišťovny už dál nebudou mít. Členové vedení budou ručit za chybné rozhodování svým majetkem.

Členy dozorčích rad, které jsou kontrolním orgánem pojišťovny, už nebudou volit poslanci. „Chceme odpolitizovat rozhodování v rámci dozorčí rady. Větší kompetence získají zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců,“ vysvětlil Plíšek.

Statutárním orgánem zdravotní pojišťovny by podle věcného záměru bylo představenstvo složené z ředitele a odborných ředitelů, kteří by byli jmenováni dozorčí radou na návrh ředitele zdravotní pojišťovny. V dozorčí radě budou stejně jako teď zastoupeni pojištěnci, zaměstnavatelé a stát. Třetinu členů nominují pojištěnci, třetinu zaměstnavatelé a třetinu vláda.

Reformní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která čeká na projednání v Senátu, ruší dosavadní omezení počtu volebních období do správních orgánů pojišťoven. Podle Plíška je logické, pokud budou ve vedení pojišťoven odborníci, nikoli politici, že toto omezení nebude ani v zákoně o zdravotních pojišťovnách.

Podle připravovaného zákona by také měl vzniknout nový subjekt, kancelář zdravotních pojišťoven, na kterou by byly převedeny činnosti národního referenčního centra, centra mezistátních úhrad a dalších činností, které nyní VZP vykonává pro všechny pojišťovny.


Komentovat článek: Heger dá vládě záměr zákona o pojišťovnách do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné