Přejít na obsah

Heger: Diag Human vyhrála jednu bitvu, ale ne válku

zpět
9.6.2011
šachy
zvětšitšachyZdroj: www.buyadomain.ie

šachy | Zdroj: www.buyadomain.ie

 

Arbitráž s firmou Diag Human o více než desetimiliardové odškodné kvůli údajnému zmařenému obchodu s krevní plazmou neskončila, Česko to prokáže ve svých odvoláních. Tak reaguje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) na nepravomocné nálezy vídeňského a pařížského rozhodčího soudu.

„Firma vyhrála jednu bitvu, ale ne válku. Spor může pro Českou republiku skončit pozitivně,“ konstatoval Heger.

Podle advokáta Tomáše Sokola, kterého si ministerstvo pro tento spor najalo, jednaly jak rakouský, tak francouzský soud v dobré víře, že arbitráž je už skončena.

„V první fázi přijímají vše, co jim některá ze stran sporu předloží. A pokud se někdo zeptá, proč soudy takto rozhodly, tak proto, že to berou tak, že Diag Human předložila pravé a poctivé materiály. Nepředpokládají, že by k nim došel někdo s rozhodnutím, které zcela jasně není pravomocné,“ vysvětlil Sokol.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody postupovaly oba soudy na základě newyorské úmluvy o vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Kalvoda tvrdí, že se řídily nálezem z roku 2008, podle něhož má Česko Diag Human odškodnit. Kalvoda považuje toto rozhodnutí za konečné.

Ministerstvo však trvá na tom, že v roce 2008 sice spor s firmou vrcholil, ale neskončil. Ačkoliv rozhodčí tribunál uznal Diag Human odškodnění, český stát podal proti nálezu odpor, a proto spor nemůže být dosud uzavřen. „Doporučuji seznámit se se zákonem o rozhodčím řízení, kdy vlastně začíná a kdy končí,“ vzkázal Kalvodovi Sokol.

Dodal, že firma měla s žádostí o exekuce počkat do výsledku odvolacího řízení, protože rozhodnutí z roku 2008 není podle Sokola pravomocné. Hegerovo ministerstvo společně s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových připravuje odvolání proti zahraničním verdiktům, v nichž předloží důkaz, že odpor ze strany Česka v roce 2008 byl správný.


Klíčová slova

Autoři

Pavel Otto, E15

Komentovat článek: Heger: Diag Human vyhrála jednu bitvu, ale ne…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Heger: Diag Human vyhrála jednu bitvu, ale ne…

Komentáře

další 2 komentáře
Joe Tak který vlastně lže ?  | 9. 06. 2011 14:35

Jestliže Kalvoda - měl by jít do tepláků na mnoho let za vážný pokus poškození státu - jestliže Sokol ( a stát bude muset platit ) pak má být jako advokát, profesně odepsaný do konce života.

c Heger: Diag Human vyhrála jednu bitvu, ale ne válku  | 9. 06. 2011 12:42

rad bych mel ten nakazlivy optimizmus ministra zdravotnictvi. jen jestli ta jedina vyhrana bitva nebyla predzvest porazky naivniho politicky zabarveneho optimizmu mz a cele cr.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné