Heger dnes začne s kraji hledat řešení nespokojenosti lékařů

jednání

Na ministerstvu zdravotnictví se dnes poprvé sejde společná pracovní skupina, kterou ustavil ministr Leoš Heger (TOP 09) spolu s kraji. Má navrhnout řešení situace, kdy tisíce nemocničních lékařů hrozí na konci roku výpovědí.

Pracovní skupina připraví návrh na transformaci péče v jednotlivých krajích. Cílem je účelněji využít peněz zdravotnictví, aby bylo víc na platy.

Kraje se také musejí připravit na to, že lékaři své hrozby naplní a skutečně výpovědi podají. Od 1. března by v nemocnicích mohlo chybět až 80 procent lékařů. Musela by se omezit péče, sloučit některá oddělení.

Pokud by odešla většina chirurgů nebo anesteziologů a nemocnice by nemohly operovat, vláda by musela přistoupit ke zvláštnímu režimu vyjednávání s lékaři a zvýšit jim masově platy z rezerv na krizové situace.

Na situaci by musela reagovat také bezpečnostní rada státu jako na stav nouze, včetně hledání viníka. Heger trvá na tom, že není možné dát více peněz do zdravotnictví, když všechny resorty šetří.

Podle Hegera jsou za výši platů v nemocnicích zřizovaných krajskými úřady zodpovědné kraje.

Připomněl, že když kraje chtěly vracet občanům regulační poplatky za léčení v krajských zařízeních, peníze ve svých rozpočtech našly. Místo platů zdravotníků ale řešily investice.

Průměrný plat lékaře je zhruba 50.000 korun za práci včetně přesčasů a služeb, chtějí 70.000 korun za základní pracovní dobu. Průměrná mzda v ČR je 23.655 korun.

Ohodnoťte tento článek!