Přejít na obsah

Heger dnes začne s kraji hledat řešení nespokojenosti lékařů

zpět
17.12.2010
jednání
zvětšitjednáníZdroj: www.ajaprivatejets.com

jednání | Zdroj: www.ajaprivatejets.com

 

Na ministerstvu zdravotnictví se dnes poprvé sejde společná pracovní skupina, kterou ustavil ministr Leoš Heger (TOP 09) spolu s kraji. Má navrhnout řešení situace, kdy tisíce nemocničních lékařů hrozí na konci roku výpovědí.

Pracovní skupina připraví návrh na transformaci péče v jednotlivých krajích. Cílem je účelněji využít peněz zdravotnictví, aby bylo víc na platy.

Kraje se také musejí připravit na to, že lékaři své hrozby naplní a skutečně výpovědi podají. Od 1. března by v nemocnicích mohlo chybět až 80 procent lékařů. Musela by se omezit péče, sloučit některá oddělení.

Pokud by odešla většina chirurgů nebo anesteziologů a nemocnice by nemohly operovat, vláda by musela přistoupit ke zvláštnímu režimu vyjednávání s lékaři a zvýšit jim masově platy z rezerv na krizové situace.

Na situaci by musela reagovat také bezpečnostní rada státu jako na stav nouze, včetně hledání viníka. Heger trvá na tom, že není možné dát více peněz do zdravotnictví, když všechny resorty šetří.

Podle Hegera jsou za výši platů v nemocnicích zřizovaných krajskými úřady zodpovědné kraje.

Připomněl, že když kraje chtěly vracet občanům regulační poplatky za léčení v krajských zařízeních, peníze ve svých rozpočtech našly. Místo platů zdravotníků ale řešily investice.

Průměrný plat lékaře je zhruba 50.000 korun za práci včetně přesčasů a služeb, chtějí 70.000 korun za základní pracovní dobu. Průměrná mzda v ČR je 23.655 korun.


Komentovat článek: Heger dnes začne s kraji hledat řešení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger dnes začne s kraji hledat řešení…

Komentáře

další 3 komentáře
jirka nepravdivé číslovky na naštvání veřejnosti  | 17. 12. 2010 11:33

požadavek lékařů je 1,5 - 3 násobek průměrné mzdy za základní hodiny dle vzdělání a praxe tedy při udávané průměrné mzdě ve společnosti jde o 35 až 70 tis. Kč pro lékaře za základní hodiny, tedy stejné peníze jako nyní ale vydělané bez služeb, které odporují zákoníku práce proč dráždí ministerstvo veřejnost nepravdivými argumenty ??

katango ale jen na rozkrádačky  | 17. 12. 2010 10:02

Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr.

peníze jsou, ale jen na rozkrádačky  | 17. 12. 2010 09:25

Heger si vážně ještě po tom všem co se v prokorupční vládě a politice dnes děje troufá lékařům říct,že peníze pro ně nejsou??!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné