Přejít na obsah

Heger dnes zveřejní parametry úhradové vyhlášky pro rok 2012

zpět
10.11.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš Heger
Autor: Pavla Ortová, ZDN

Leoš Heger | Autor: Pavla Ortová, ZDN

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09) dnes po 12. hodině zveřejní obrysy úhradové vyhlášky, které naznačí, kolik peněz by mohli nemocnice a zdravotníci dostat příští rok. V souvislosti s aktuálními událostmi se Heger odhodlal i k nezvyklému kroku – dovolí zdravotníkům spolurozhodovat o konečném rozdělení peněz.

Zdravotníci, kteří nyní usilují o zvýšení platů, dnes mají dostat od ministra návrh úhradové vyhlášky. Pokud budou trvat na zvýšení platů, mají upřesnit, z kterého segmentu má ministr peníze přesměrovat na platy.

Porostou příjmy nemocnic

Zdravotnická zařízení se příští rok nejvíce obávají dopadů zvýšení DPH a právě růstu platů zdravotníků. Zástupci nemocnic tvrdí, že a pokrytí těchto změn budou potřebovat o 6 % více peněz od pojišťoven.

Ty je však budou hledat jen těžko, neboť již nemají žádné finanční rezervy, kterými by potřebné navýšení úhrad mohly krýt. Šetřit se tedy bude muset jinde.

Určité finanční prostředky by nemocnicím mohlo přinést zvýšení poplatku za den pobytu v nemocnici z 60 na 100 korun. Podle prvních odhadů by se mohlo jednat celkem až o 750 milionů korun.

Další cesta k úsporám by podle ministerstva mohla vést přes levnější nákupy léků, materiálů a zdravotnické techniky.

Levnější nákupy by podle ministra mohlo zajistit rozšíření použití instituce elektronických aukcí, tlak na další snížení „materiálových“ nákladů a realizace tzv. „centrálních nákupů“, jejichž cílem by prý mělo být dosažení objemových slev a kultivace kontrolních, protikorupčních mechanizmů.

Pojišťovny vyberou více

Připravovaná vyhláška počítá také s vyšším výběrem pojistného. Podle Hegera vývoj výběru pojistného naznačuje, že se systém začíná ozdravovat. Zdravotní pojišťovny počítají, že příští rok vyberou přibližně o 3 miliardy korun více.

Třetina letošních přebytků (zhruba 4 miliardy) všech pojišťoven bude přerozdělena – největší část prostředků z tohoto přerozdělení získá Všeobecná zdravotní pojišťovna, která hradí péči největšímu počtu pojištěnců.


Komentovat článek: Heger dnes zveřejní parametry úhradové vyhlášky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger dnes zveřejní parametry úhradové vyhlášky…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Šťoural Jednoduché  | 11. 12. 2011 13:11

Stojí, stojí.

Šťoural Úhradová vyhláška  | 11. 12. 2011 13:09

Z počátku se Heger jevil co by slušný člověk. Jen zasedl do křesla, stal se z něj lump jako jsou všichni kolem něj. Lékaři i pacienti se potřebují navzájem. Jenže doktorů je jak nas..o. Zdravotnictvím přitom "proteče" největší částka peněz. Přitom ve zdravotnictví je po obraně nejvíce korupce. To se pak není čemu divit, že peníze nestačí. Pokud se doktorům nelíbí jejich platy, mohou jít prodávat bačkory. Vždyť i kapitační příjem je lumpárna.

Jana Pokřivené reformy.I myšlení  | 6. 12. 2011 21:30

Z pojišťoven placeni a ještě se jim nelíbí.Co to tak obrátit ,smlouvy poj.a pacienti. Je to nepochopitelné jak jsou lidé ve zdravotnictví "nenažraní".Pracovat 4 hod./obvody a specialisti-jestli vůbec se dá říci ,že pracují,nezajímají se o dopady "svého" léčení. Nebo pracují 30-40hod? denně,mamon jim vymývá mozek ,přesto ,že jsou závislí na pacientech NE obráceně. Co jsou to za "lékaři".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné