Přejít na obsah

Heger dokončil úhradovou vyhlášku, zachová péči na úrovni loňska

zpět
29.11.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš Heger
Autor: E15 Anna Vacková

Leoš Heger | Autor: E15 Anna Vacková

 

Úhradová vyhláška na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska, nemocnicím přidá v průměru až tři procenta. Platy stoupnou o 6,25 procenta. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který dokončenou vyhlášku odešle k připomínkám. Zdravotní systém má mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun.

„Nemocnice by měly dostat příští rok navíc dvě až čtyři miliardy, což by jim mělo nárůst platů pokrýt,“ uvedl s tím, že nemocnice si na část tohoto navýšení také budou muset ušetřit. Nárůst výběru je odhadován celkem na pět miliard, více peněz dostanou také centra specializované péče.

„Úhradová vyhláška je velkým úspěchem všech, kteří se podíleli na legislativních i úsporných opatřeních v letošním roce. Bez nich by takový objem finančních prostředků v žádném případě nebyl možný,“ řekl ministr.

Ministerstvo je podle něj ochotno ještě s plátci i poskytovateli o některých parametrických detailech na rok 2012 jednat, aby výsledný text co nejvíce zohledňoval potřeby pacientů, ale zároveň respektoval makroekonomický vývoj ČR i EU.

„Právě snaha nepřivést systém veřejného zdravotního pojištění do platebních problémů byla základním principem, jímž se ministerstvo řídilo,“ dodal. I kvůli tomu podle ministra nadále platí stop stav, co se týče investic do nových přístrojů, staveb i masivnějšího rozvoje medicíny.

Nemocnice dostanou peníze v systému plateb za diagnózu DRG za tři čtvrtiny poskytované péče. Postupně se sjednotí úhrada v tomto systému pro všechny nemocnice. Nemocnice, o které budou mít pacienti zájem, budou mít i víc peněz. Nemocnice, o které zájem bude menší, se mohou přeorientovat například na dlouhodobou péči.

Centra specializované péče v nemocnicích dostanou 103 procent srovnávacího roku 2010, na jednoho průměrného pacienta by prostředky měly zůstat maximálně na 100 procentech, znamená to, že péče v centrech bude dostupná většímu počtu pacientů.

Ambulantní péče bude přísně zastropována na úrovni výdajů roku 2010, laboratořím či rentgenologii se platby sníží. Ambulance v terénu budou placeny stejně jako ambulance v nemocnicích. Sektor lázeňství zůstane na úrovni roku 2010, v průběhu příštího roku ale ministerstvo počítá se zúžením počtu diagnóz a stavů, při kterých bude pojišťovna péči hradit. Lázním by pak klesly platby od pojišťoven maximálně o půl miliardy korun.

Bude-li nárůst výběru zdravotního pojištění nižší než očekávané jedno procento, vydá ministerstvo v pololetí přísnější variantu vyhlášky. Jednoprocentní nárůst výběru, se kterým zatím ministerstvo počítá, by ale měl zajistit slíbený nárůst platů v nemocnicích.

Podle lékařských odborů bude jasno o skutečném navýšení platů až při lednové výplatě v únoru. Přitvrzení akcí, které by ministrovi připomněly jeho platové sliby, nebude podle odborářů dřív než po Novém roce.

Tříprocentní nárůst peněz nemocnicím podle dnešního prohlášení Asociace českých a moravských nemocnic nestačí. Co dostanou navíc, vezmou jim prý inflace a nárůst DPH.


Komentovat článek: Heger dokončil úhradovou vyhlášku, zachová péči…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Heger dokončil úhradovou vyhlášku, zachová péči…

Komentáře

1 komentář
MUDr plané sliby  | 29. 11. 2011 10:13

Jak je vidět, tak ve skutečnosti budou mít zdravotnická zařízení peněz méně, neboť jak novináři, tak pan ministr zapomíná uvádět, že od Nového roku dojde ke zvýšení DPH a tudíž ke zdražení vstupů. A zdravotnickýcm zařízením DPH bodužel nikdo nevrátí. Ale to by nebylo tak zajímavé psaní,

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné