Přejít na obsah

Heger: Doktorům můžeme práci nařídit

zpět
29.12.2010
chirurgie, chirurgové, lékaři, operace
zvětšitchirurgie, chirurgové, lékaři, operaceZdroj: miami.edu

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace | Zdroj: miami.edu

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger vytáhl v souboji s lékařskými odbory nejtěžší kalibr. Pokud by nemocnice nedokázaly v některém kraji kvůli hromadnému odchodu lékařů poskytovat ani základní akutní péči, je Heger připraven přesvědčit hejtmany, aby vyhlásili stav nebezpečí. Politici by pak mohli doktorům nařídit, aby se do práce vrátili.

„V případě nutnosti je možné vyhlásit stav krizového ohrožení, který se vyhlašuje při hromadných neštěstích nebo přírodních kalamitách. Když je v ohrožení zdraví většího počtu obyvatel, tak to je důvod k vyhlášení krizového stavu. A v krizovém stavu může hejtman nařídit i pracovní povinnost,“ řekl HN ministr Heger.

Omezení lidských práv Hejtmani mohou vyhlásit stav nebezpečí na území kraje maximálně na 30 dní. Po tu dobu přestávají automaticky platit některá základní lidská práva a kraje ve spolupráci se státem mohou lidem nařídit nejen pracovní povinnost, ale mohou je třeba proti jejich vůli přemístit z místa na místo nebo jim zakázat pohyb v určitých oblastech. Stav nebezpečí kraje vyhlašují například při povodních, kdy záchranáři evakuují „neposlušné“ obyvatele proti jejich vůli.

Hejtmani jsou zatím k možnosti, že by kvůli hromadnému odchodu lékařům nařídili krizový stav, poměrně zdrženliví.„Nechám to posoudit právníky. Ale když to posvětí vláda, tak o tom můžeme diskutovat,“ říká hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Právě v jeho kraji hrozí největší problémy. Na Vysočině totiž podalo výpověď téměř 60 procent nemocničních lékařů. A kraji reálně hrozí, že nedokáže zajistit ani akutní péči. Možnost vyhlásit kvůli odchodu doktorů krizový stav připouští i advokát a právník České lékařské komory Jan Mach. „Hejtmani mohou teoreticky v krizovém stavu nařídit pracovní povinnost v podstatě komukoliv. Musí to odpovídat jeho profesi nebo schopnostem,“ vysvětluje Mach.

Zároveň ale dodává, že by to mohli lékaři velmi lehce napadnout. „Myslím, že by vyhlášení krizového stavu kvůli výpovědím doktorů bylo za hranicí ústavnosti. Hrozba odchodu lékařů už je známa tři čtvrtě roku, takže to není žádná mimořádná událost,“ dodává Mach. Nejsme přírodní katastrofa Pokud by lékaři nucený návrat do práce odmítli, hrozila by jim pokuta až 50 tisíc korun. I proto se odborářům hrozba vyhlášením stavu nebezpečí vůbec nelíbí. „Není možné nás srovnávat s nepředvídatelnou přírodní katastrofou. Na to, že hrozí hromadné výpovědi lékařů, upozorňujeme od března,“ argumentuje šéf lékařských odborů Martin Engel.

Výpovědi ke včerejšku podalo 3650 ze 16 tisíc nemocničních lékařů. Podle lékařských odborů ale toto číslo ještě mírně stoupne.


Autoři

Hospodářské noviny, Petr Vašek, Jana Machálková

Komentovat článek: Heger: Doktorům můžeme práci nařídit

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Doktorům můžeme práci nařídit

Komentáře

dalších 85 komentářů
VK Všem kolegům  | 30. 12. 2010 14:56

Vážené kolegyně, vážení kolegové. Zítra je poslední možnost, kdy se připojit k akci Děkujeme - odcházíme a podat výpověď. Už nyní je výpovědí kolem 3800, počet který má reálnou naději na úspěch. Čím víc nakonec výpovědí bude, tím je šance na úpěch vyšší. Když nás bude jen o tisícovku víc, je úspěch jistý, vláda si ani neškrtne a nic nám nehrozí. Naopak, bude-li nás málo a věc prohrajeme, dopadne to v utažení šroubů na všechny. Vyzývám všechny kteří zůstávájí, přehodnoťte svoje rozhodnutí a k výpovědi se přidejte, ještě je stále čas.

emigrant Jak  | 30. 12. 2010 08:54

si vzpominam, pred lety se vyplazlo, rychle a bez reci, z penez danovych poplatniku, pres 10 MLD, za pana Zelezneho a nikdo ani nepipnul....aby dnes mohli obyvatelata cumet na ruzovou zahradu...kdyz je jim ani ne polovina pro dochtory moc, at se nechaji v breznu vozit do Kamenice..

MUDr Jiří Kilian Leošek to zvládá levou zadní  | 30. 12. 2010 08:27

nojo, včerejší události, to bylo zajímavé sdělení. Akorát mi přišlo na mysl, že hdysi kvůli hrstce zaprodanců, ztroskotanců a odpadlíků byl podobný povyk, včetně anticharty.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné