Přejít na obsah

Heger hodlá šetřit na lécích a materiálu

zpět
14.1.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chystá plán, jak omezit předražené nákupy ve fakultních nemocnicích. Nařídit jim chce internetové aukce, změny v předepisování léků nebo nákupy podle referenčních cen (obvyklé ceny stanovené pro jednotlivé položky).

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka se dají dobře vysoutěženými pozitivními lékovými seznamy, ale třeba i hromadnými nákupy ve fakultních nemocnicích ušetřit ročně miliardy korun.

Ty by mohly nemocnice věnovat mimo jiné na platy nespokojených lékařů, kteří nyní v rámci akce Děkujeme, odcházíme podali hromadné výpovědi především kvůli nízkým základním platům. Hegerův plán i Zámečníkův odhad jim zároveň dávají částečně za pravdu: nespokojení lékaři totiž tvrdí, že peníze na zvýšení jejich platů lze získat omezením plýtvání ve zdravotnictví.

„Plat je věcí majitele nemocnice. My jim proplácíme jen zdravotní péči. Kolik dávají doktorům, je jejich věc,“ potvrzuje tiskový mluvčí VZP Jiří Rod.

O nových opatřeních již Heger s řediteli všech jedenácti fakultních nemocnic mluvil. Ty by mohly novinky zavést již během několika týdnů. „Není potřeba žádný zákon. Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel může požadovat určité postupy,“ řekl HN tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Definitivní verze ministerského zadání se podle něj dolaďuje v těchto dnech. „Rozhodně tam zůstanou nákupy přes internetové aukce nebo pozitivní lékový seznam (nemocnice používá léky ze schváleného seznamu, který je vysoutěžený tak, aby se minimalizovaly náklady - pozn. red.),“ upřesnil Sršeň.

Nově by se měly stanovit také referenční ceny, které mají zamezit předraženému nákupu. „Začít se musí i u plateb za elektřinu a teplo, nejde jen o zdravotnický materiál,“ dodal Sršeň.

Podle ředitele fakultní nemocnice v Motole Miroslava Ludvíka se minulý týden na setkání s ministrem plánovalo zavedení referenčních cen pro dvacet největších položek v hospodaření nemocnic.

„Nově budeme také dávat do smluv, že firmy nesponzorují lékaře bez vědomí nemocnice, tedy že jim neplatí žádné kongresy, cesty nebo nedej bože nedávají peníze,“ řekl Ludvík. Změny, které teď Heger připravil, ale nejsou žádnou novinkou. „Udělat pozitivní lékový seznam je doporučení staré sedm let. Zaplať pánbůh je teď někdo objevil,“ říká Zámečník.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Hana Škodová, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Heger hodlá šetřit na lécích a materiálu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger hodlá šetřit na lécích a materiálu

Komentáře

dalších 9 komentářů
lékař Ondra ...pro hlupáka každý hloupý:)))  | 14. 01. 2011 18:20

A k osobě MUDr.Hermana z Kardiocentra Troll s.r.o.:)))...nelze než doporučit shlédnou na stránkách České televize pořad Reportéři ČT o podezřelých podnájmech v Pardubické nemocnici a.s. za 1Kč a o jeho vazbách na pardubické vedení VZP!!!

lékař Ondra ...pro hlupáka každý hloupý:)))  | 14. 01. 2011 18:19

Jsem anesteziolog 8.5r. ve FN Hradec Králové a již od začátku praxe zde, jsem byl v údivu ze zaběhlého nedemokratického, nemorálního a neslušného jednání především vedoucích pracovníků a managementu ke svým zaměstnancům - lékařským dělníkům. Automatická praxe porušování etických, morálních a dokonce i zákonných norem je v naší Fakultní nemocnici zaběhlým systémem celá léta, který podporoval právě nynější ministr zdravotnictví Heger jako ředitel naší Fakultní nemocnice. Již nápravě našeho zdravotnictví pod jeho taktovkou nemohu věřit, proto jsem se přidal k naší výzvě mladých lékařů proti korupci!!! A po nynější sprosté mediální masáži jsem se rozhodl odejít na 100%...nyní již se nebojím mluvit i o systému korupce v naší Fakultní nemocnici...dědictví z dob ředitele Hegera...od managementu po vedoucí pracovníky většiny finančně lukrativních klinik!!! Pan ředitel je mistr v tom, co dělá...kam vítr tam plášť:) Zajistil si loajalitu svých poddaných malými pozlátky v podobě zakázek na přístrojové vybavení, techniku a spotřební materiál, o čemž přednostové rozhodují velmi neprůhledně a nekoncepčně!!! A sám rozhodoval o velkých stavebních zakázkách a nákupech přístrojů za stovky milionů...viz firma Geosan group, která byla hlavním vítězem většiny zakázek a v jejíž dozorčí radě seděli Hegerovi vlivní známí. Už po těch letech se mi z toho dělá špatně:( ale můžu to nyní alespoň ventilovat do textů.

pavel hoffmann ode zdi ke zdi  | 14. 01. 2011 13:50

Nemoc celého našeho národního hospodářství to je hlavní příčina nemoci našeho zdravotnictví.To ,že se budou chovat jednotlivé nemocnice ,jako výrobní podniky je cesta do pekel.Víme,že ÚVN byl jako první, která rozdělila jednotlivé sekce nemocnice na výrobní závody.Jednoduše navzájem se fakturovaly jednotlivé procedury.Pryč od byznisu to je cesta jen na začátek.Každý stát a národohospodář musí počítat ve zdravotnictví s tzv.finanční stálou pomocí .To je, že prosperující výrobní celky,kterých měla Č.R mnoho ČEZ, byly podrobeny dani právě na zdravotní péči.To , že po roce 1990 se východní sektor stal velkou kolonií,jež je vykořisťována je k pláči.Úniky v tunelech ,úniky v daních, které už vlastní západní sektor a podvodníci v ČR.To jsou a byly finance, které by několikanásobně stačily.A stačilo k moderním nemocnicím zajistit disciplínu, pořádek a důslednost a síto, které si bude vážit a odměňovat jen lékaře znalé.Bylo by to jednoduché ,ale příčiny a brzdy je nutné odstranit.Hlavní předností pracovníka na těchto postech je nepodplatitelnost.Bylo by toho mnoho,ale nevím s kým mám tu čest.děkuji

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné