Heger hodlá šetřit na lécích a materiálu

Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chystá plán, jak omezit předražené nákupy ve fakultních nemocnicích. Nařídit jim chce internetové aukce, změny v předepisování léků nebo nákupy podle referenčních cen (obvyklé ceny stanovené pro jednotlivé položky).

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka se dají dobře vysoutěženými pozitivními lékovými seznamy, ale třeba i hromadnými nákupy ve fakultních nemocnicích ušetřit ročně miliardy korun.

Ty by mohly nemocnice věnovat mimo jiné na platy nespokojených lékařů, kteří nyní v rámci akce Děkujeme, odcházíme podali hromadné výpovědi především kvůli nízkým základním platům. Hegerův plán i Zámečníkův odhad jim zároveň dávají částečně za pravdu: nespokojení lékaři totiž tvrdí, že peníze na zvýšení jejich platů lze získat omezením plýtvání ve zdravotnictví.

„Plat je věcí majitele nemocnice. My jim proplácíme jen zdravotní péči. Kolik dávají doktorům, je jejich věc,“ potvrzuje tiskový mluvčí VZP Jiří Rod.

O nových opatřeních již Heger s řediteli všech jedenácti fakultních nemocnic mluvil. Ty by mohly novinky zavést již během několika týdnů. „Není potřeba žádný zákon. Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel může požadovat určité postupy,“ řekl HN tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Definitivní verze ministerského zadání se podle něj dolaďuje v těchto dnech. „Rozhodně tam zůstanou nákupy přes internetové aukce nebo pozitivní lékový seznam (nemocnice používá léky ze schváleného seznamu, který je vysoutěžený tak, aby se minimalizovaly náklady – pozn. red.),“ upřesnil Sršeň.

Nově by se měly stanovit také referenční ceny, které mají zamezit předraženému nákupu. „Začít se musí i u plateb za elektřinu a teplo, nejde jen o zdravotnický materiál,“ dodal Sršeň.

Podle ředitele fakultní nemocnice v Motole Miroslava Ludvíka se minulý týden na setkání s ministrem plánovalo zavedení referenčních cen pro dvacet největších položek v hospodaření nemocnic.

„Nově budeme také dávat do smluv, že firmy nesponzorují lékaře bez vědomí nemocnice, tedy že jim neplatí žádné kongresy, cesty nebo nedej bože nedávají peníze,“ řekl Ludvík. Změny, které teď Heger připravil, ale nejsou žádnou novinkou. „Udělat pozitivní lékový seznam je doporučení staré sedm let. Zaplať pánbůh je teď někdo objevil,“ říká Zámečník.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!