Přejít na obsah

Heger má plán, co dělat bez IZIP. Poradí se v zahraničí

zpět
22.5.2012
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministerstvo Leoše Hegera připravilo plán, jak bude pokračovat v elektronizaci českého zdravotnictví poté, co skončí projekt IZIP. Jeho úřad počítá s tím, že na podzim vyhlásí výběrové řízení na firmu, která by měla nový systém navrhnout.

Ten by přitom měl začít fungovat po roce 2014. A Heger počítá s tím, že by ho nejprve využívaly nemocnice, teprve poté ambulantní či obvodní lékaři.

„To je jedna z možností, jak začít,“ připustil ministr zdravotnictví. Již v těchto dnech ale odešle ministrům Dánska, Nizozemí a Německa dopis s tím, aby mu poslali informace a dokumenty o jejich systémech.

Všechny smlouvy na webu

Kvůli elektronizaci zdravotnictví poté ministerstvo uspořádá seminář. Na něm by měli zástupci pojišťoven, lékařů, pacientů, ale i nevládních organizací, například Transparency International, určit hlavní kostru nového systému.

Ministerstvo již dříve popsalo, že lékař z jedné nemocnice, který by potřeboval data z léčení pacienta v jiném zdravotnickém zařízení, by nemusel kvůli tomu prohledávat celý jeho chorobopis.

Stačilo by, aby se podíval do závěrečné zprávy z hospitalizace. Ta by byla vytvořena podle standardu a přístupná lékařům v jednotlivých nemocnicích.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Radek Nohl, Aktuálně.cz

Související články

29.11. Horák chce mít do konce týdne dodatky smluv o vypovězení IZIP Horák chce mít do konce týdne dodatky smluv o vypovězení IZIP
0 příspěvků
24.10. Svaz pacientů vyzývá k zrušení projektu IZIP Svaz pacientů vyzývá k zrušení projektu IZIP
3 příspěvků
10.10. IZIP a strašení arbitráží IZIP a strašení arbitráží
0 příspěvků
24.5. Elektronická ofenziva Elektronická ofenziva
5 příspěvků

Komentovat článek: Heger má plán, co dělat bez IZIP. Poradí se v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger má plán, co dělat bez IZIP. Poradí se v…

Komentáře

další 3 komentáře
lékař To je snad žert?  | 22. 05. 2012 22:33

Ministr se v roce 2012 bude ptát dopisem ,jak se to dělá jinde?? Už první ministr (a samozřejmě každý další) před investicí do IZIPU měl mít na stole precizní analýzy všech fungující systémů.Jsou možné v zásadě systémy dva. První je spojen s centrálním úložištěm dat, což je v každém případě tunel na data a je velice nebezpečný, nutno striktně odmítnou. A druhý je spojen se zajištěním přeposílání dat v konkrétních individuálních případech mezi zdravotnickými zařízeními, ten již mnohde dobře funguje a je nutné ho dále rozvíjet a podporovat.

Adviser Ve Švýcarsku???  | 22. 05. 2012 13:33

Rozjetý tunel takového kalibru bude (i při dobré vůli) velmi těžké stopnout. A pořád nejsem přesvědčen, že ta dobrá vůle není jen klamný manévr či úkrok stranou k odvedení pozornosti...

Alena R  | 22. 05. 2012 10:34

Domníváme se, že ochrana osobních údajů má absolutní přednost před domnělou výhodou dostupnosti těchto údajů na veřejném tržišti. Samozřejmě, že údaje o papaláších tam nebudou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné