Heger nařídí státním nemocnicím, aby zvedly mzdy o 6,25 procenta

doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nařídí státním nemocnicím, aby od ledna zvedly zdravotníkům tarifní platy ne o slíbených deset procent, ale o 6,25 procenta. Dalších 3,75 procenta by dostali od pololetí, pokud to výběr pojistného umožní.

Ministr to nařídí i ostatním zařízením.

Novinářům dnes řekl, že nalezené řešení je kompromisem kvůli krizi. Odbory žádaly deset procent od ledna, o reakci na Hegerovu nabídku se poradí a stanovisko vydají v pondělí.

Ultimátum ministrovi kvůli zvýšení platů o deset procent vyprší dnes o půlnoci. Na toto zvýšení by bylo potřeba v příštím roce čtyři až pět miliard. Očekává se ale, že česká ekonomika neporoste, a nezvýší se tak ani vybrané pojistné.

Heger řekl, že se slib memoranda i přesto snaží „maximálně splnit“ tak, aby to nepoškodilo pacienty. Omezí se investice a zbrzdí rozvoj medicíny.

Zvýšení mezd se neobjeví v úhradové vyhlášce, podle které platí pojišťovny lékařům a nemocnicím za péči. Na rozdíl od březnového zvýšení platů lékařů nebude vláda měnit tarifní tabulky. Ředitelé mají zvýšit tarifní mzdy zvláštním příplatkem.

Odbory dnes ještě před nabídkou ministra oznámily, že v pondělí zahájí měsíční kampaň „Zůstáváme, splňte sliby“, pokud by ministrova odpověď nebyla zcela jednoznačná. Na pondělní poradě krizového štábu tří odborových organizací Zdravotnická trojka (Z3) jeho nabídku proberou.

„Pozitivní je, že peníze půjdou do tarifů, negativní, že to není celých deset procent hned,“ řekla ČTK místopředsedkyně Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Jana Vedralová. „Je dobře, že růst mezd se týká všech zdravotníků, ale zvýšení o 6,25 procenta a pak možná, opakuji možná o dalších 3,75 procenta není splněním memoranda,“ řekl ČTK člen předsednictva LOK-SČL Miloš Voleman.

Ministr však nabídku za splnění memoranda považuje. V dokumentu není napsáno, že mzdy stoupnou od 1. ledna, ale v roce 2012, připomněl.

Pokud v pondělí Z3 rozhodne, že připravenou měsíční kampaň i přes nabídku ministra spustí, nejsou prý v plánu hromadné výpovědi ani omezování péče v nemocnicích. Pacientů se prý protest nedotkne.

Lékařské odbory vymohly pro lékaře vyšší platy už pro letošek, a to svou protestní akcí Děkujeme, odcházíme. Od března se nemocničním doktorům přidávalo o 5000 až 8000 korun. Průměrný příjem podle Hegera se tak zvedl o pětinu, vzrostl ze zhruba 50.000 korun na 60.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!