Přejít na obsah

Heger nařídil nemocnicím zveřejnit čekací doby na operace

zpět
20.9.2011
lékaři, chirurgové, operace
zvětšitlékaři, chirurgové, operaceZdroj: inhealthcare.com

lékaři, chirurgové, operace | Zdroj: inhealthcare.com

 

Fakultní nemocnice budou muset od listopadu na svých internetových stránkách zveřejňovat, jak dlouho jejich pacienti čekají na operace a vyšetření. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) jim to nařídil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Průlomová změna, o níž se v Česku dosud nemluvilo, má pacientům pomoci v rozhodování, kde se nechat operovat.

Nemocnice musí na své weby vyvěsit seznam všech operací s čekací dobou delší než dva měsíce a všech vyšetření, na které lidé čekají déle než tři týdny. „V jedné nemocnici se čeká o měsíce déle než v jiné. Když je někomu čekání nepříjemné, měl by mít možnost vybrat si, kam půjde,“ řekl deníku Heger. Novinka by také měla zmenšit prostor pro úplatky za dřívější termín operace.

Například endoprotézu kyčelního kloubu dostane podle HN pacient Fakultní nemocnice Královské Vinohrady už za tři měsíce, kdežto ve Fakultní nemocnici Na Bulovce teprve za deset měsíců. V Olomouci se údajně na umělou náhradu kyčelního kloubu čeká až 1,5 roku. Ministr zdravotnictví proto připravuje vyhlášku, která od příštího roku stanoví maximální čekací doby. Zdravotní pojišťovny je pak budou muset pro své klienty zajistit.

Vedení nemocnic zdůrazňují, že rozdíly v čekacích dobách souvisejí spíše s finanční situací daného zařízení, než s kvalitou tamní péče. „Tam, kde mají napjatý rozpočet, musí péči odkládat, a právě kloubní náhrady se odsouvají vždy jako první,“ sdělila deníku Jaroslava Kunová, ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni a předsedkyně Asociace nemocnic.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Komentovat článek: Heger nařídil nemocnicím zveřejnit čekací doby…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Heger nařídil nemocnicím zveřejnit čekací doby…

Komentáře

1 komentář
MT ?  | 20. 09. 2011 16:06

Tak to FN zveřejní a co jako se má stát??

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné