Přejít na obsah

Heger navrhl zrušit souhlas obou rodičů s léčbou dítěte

zpět
12.6.2012
Ilustrační foto; dítě, pediatr, praktik
zvětšitIlustrační foto; dítě, pediatr, praktik
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; dítě, pediatr, praktik | Autor: Shutterstock

 

Se zvolenou léčbou dítěte už patrně nebudou muset souhlasit oba rodiče. Vyplývá to z novely, kterou předložila sněmovně skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Předkladatelé přiznávají, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl problémy.

Opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Už ji projednává horní komora.

Poslanecká předloha uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Novela dále mění podmínky pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud je pod vlivem návykové látky nebo ohrožuje sebe a své okolí, a oznamování o hospitalizaci a omezení pacienta soudu. Ohlášení nebude nutné, pokud s tím bude pacient ve lhůtě 24 hodin dodatečně souhlasit.

Předloha mění i podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou. Novela by měla platit dnem vyhlášení. Předkladatelé chtějí, aby ji poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení. Nejprve ji ale posoudí vláda.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Heger navrhl zrušit souhlas obou rodičů s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné