Přejít na obsah

Heger: Nebude na přístroje ani materiál

zpět
18.2.2011
obvaz, úraz, první pomoc, zdravotnictví, medicína
zvětšitobvaz, úraz, první pomoc, zdravotnictví, medicínaZdroj: www.abc1staid.net.au

obvaz, úraz, první pomoc, zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.abc1staid.net.au

 

Především velké nemocnice čeká radikální utahování opasků, nebudou mít peníze na nákup špičkových přístrojů ani drahého zdravotnického materiálu a pomůcek. A důvod? Všechny dostupné prostředky spolykají vyšší tarifní platy lékařů, které prosadili odboráři.

„Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nastává doba úspor a šetření, kdy bude třeba zásadně zracionalizovat investice. Bude jen na to nejnutnější,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Vedení rezortu odhaduje, že tato situace potrvá minimálně do konce letošního roku. Šetřit se však bude muset i v dalších letech. Napřesrok lékařům vzrostou platy o deset procent. A v roce 2013 mají dosáhnout i s přesčasy 1,5násobku až trojnásobku průměrné mzdy.

Podle zástupců menších zdravotnických zařízení si nákladné přístroje mohou dovolit pouze fakultní a krajské nemocnice, protože dosáhnou na dotace. „My naopak už druhým rokem tvrdě šetříme. Na nové přístroje není ani koruna. Potýkáme se s tím, abychom ty, které máme, vůbec udrželi v provozu,“ řekl deníku E15 výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Podobné problémy zatím nemusela řešit například pardubická nemocnice. Ta koncem ledna otevřela oddělení s novou magnetickou rezonancí a počítačovým tomografem, investice si vyžádala plných 100 milionů korun.

Přitom srovnatelné vybavení má dvacet kilometrů vzdálená nemocnice v Hradci Králové.

Za téměř 40 milionů nyní pořizuje magnetickou rezonanci do své nemocnice v Třinci i Moravskoslezský kraj. Návratnost investice je však značně nejistá. Od konce loňského roku úplně stejná vyšetření provádí sousední Nemocnice Podlesí, která patří soukromé společnosti Agel.

„Dochází ke zbytečnému rozmělňování investic, to samé platí o personálních kapacitách. Třinecké nemocnici pravděpodobně vyšetření na magnetické rezonanci proplácet nebudeme,“ uvedl šéf krajské pobočky VZP Aleš Zbožínek.

Heger včera společně s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem podepsali memorandum, které ještě letos lékařům zajistí vyšší tarifní platy o pět až osm tisíc korun měsíčně, rovněž se budou podílet na reformě zdravotnictví. Engel zároveň vyzval svých 3800 kolegů, aby stáhli výpovědi. Heger doufá, že se nebudou odehrávat „žádná personální dramata“.

V některých nemocnicích už lékaři začali výpovědi stahovat. Ministerstvo začne situaci plošně sledovat od pondělí. Pokud se vrátí většina lékařů, vláda ve středu schválí novou tarifní tabulku.


Klíčová slova

Autoři

Pavel Otto, E15

Komentovat článek: Heger: Nebude na přístroje ani materiál

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Nebude na přístroje ani materiál

Komentáře

dalších 12 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:28

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

BOB Pane Zahrádko!  | 19. 02. 2011 16:47

180 miliard korun zmizelo jen na korupci v našich nemocnicích. 30-60 miliard korun ročně mizí z našich peněz na naše zdraví z pojišťoven pod dozorčími radami složenými z politiků. Tomuto tunelování chtěli lékaři zabránit. Mám obavu, že si politici svůj tunnelig obhájili!

BOB Bylo by jen dobře!  | 19. 02. 2011 16:41

Pokud by nezbylo na korupci při nákupu přístrojů, při nalévání dalšího betonu do nemocnic! Ale zatím jde jen o prázdná slova, činy zatím nezačaly!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné