Přejít na obsah

Heger nevyloučil poplatek u specialisty, teď ale chystá jiný krok

zpět
9.11.2011
pacient, ordinace, praktik, lékař
zvětšitpacient, ordinace, praktik, lékařZdroj: www.vkz.de

pacient, ordinace, praktik, lékař | Zdroj: www.vkz.de

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes nevyloučil, že by pacienti v budoucnu mohli začít za návštěvu u odborného lékaře platit 200 místo nynějších 30 korun. Prozatím ale ministerstvo pro příští rok plánuje, že spolu s experty stanoví, v jakých případech by nemocný měl chodit k praktickému a kdy ke specialistovi.

Heger to řekl novinářům. Podle něj jsou určité regulace nutné.

Koaliční špičky se v červnu dohodly na zvýšení spoluúčasti pacientů a stvrdily to v dodatku koaliční smlouvy. Do roku 2014 by podíl výdajů, které by si lidé ve zdravotnictví hradili sami, měl vzrůst z nynějších asi 17 procent na 22 procent. Podle Hegera ministerstvo bude v příštím roce zvažovat a připravovat kroky, s nimiž by toho bylo možné dosáhnout.

„Pět procent je poměrně dost. Znamenalo by to něco mezi deseti až 12 miliardami korun,“ uvedl ministr. Podle něj může mít spoluúčast různou podobu a nemusí zahrnovat jen poplatky u lékařů. Jmenoval například výdaje za volně prodejné léky či za kosmetické zákroky.

Původně se počítalo s tím, že by si lidé nyní začali připlácet za péči u zubařů. Sami si měli začít hradit například plomby. Na návrhu se ale politici vládních stran nedohodli, tak z předkládané části reformy letos vypadl. Podle Hegera bude proto nutné o všech záměrech „opatrně politicky diskutovat“.

Ve hře by tak mohl znovu být i poplatek u specialisty, a to 200 korun. Heger ale uvedl, že ještě předtím je nutné mít koncepci, jak by se dalo chování pacientů regulovat. Tyto regulace by ale podle ministra neměly být „příliš přísné“.

Ministerstvo by proto bylo rádo, kdyby lékařské společnosti pro jednotlivé obory u častých obtíží zatím stanovily, zda pacienta bude léčit, kontrolovat a předepisovat mu léky praktický lékař či specialista. Mohlo by se to týkat třeba obvyklých bolestí zad či kloubů, cukrovky nebo trávicích potíží.

Heger uvedl, že ministerstvo bude „nejdřív experimentovat s těmito věcmi“, teprve pak případně přikročí k návrhu na zavedení poplatků. Ty by v budoucnu mohla upravit některá z dalších novel zákona o veřejném zdravotním pojištění.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Heger nevyloučil poplatek u specialisty, teď…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger nevyloučil poplatek u specialisty, teď…

Komentáře

dalších 8 komentářů
josef ekonom  | 10. 11. 2011 10:55

Vážený pane ekonome, pouze jedna poznámka jste vůbec ekonom ? ve vyspělých zemích je odborná, pochopte specialisovaná medicina podporována a to z důvodů, že je ve svých důsledcích -rozumějte ekonomických daleko levnější.

specialista Já bych regulační poplatky u PL  | 10. 11. 2011 08:01

To by se praktikům líbio, vydávat "poukázky" na 500,-Kč. Ano, ale muselo by to doporučení mít úroveň podrobné lékařské zprávy se závěrem, co že to vlatně po kolegovi chci. A ne jenom výměňák se slovy "ORL vyš."

98 Ještě k těm kompetencím praktického lékaře  | 9. 11. 2011 20:13

Praktický lékař v pojetí našeho zdravotnického systému není lékař, ale lékařský úředník. Když tuhle profesi děláte dost dlouho, tak umíte vypsat neschopenku, posudek a sanitku, ale z medicíny umíte tak indikovat injekce a vrcholem je výplach ušního mazu. To je však vina systému, ne těch praktických lékařů. Oni by chtěli být lékaři, ale systém jim to neumožňuje. Nyní nelze na praktické lékaře převádět žádné kompetence, Musely by se výrazně změnit pravidla hry. Já chápu, že tohle ekonom nemůže vědět. Představte si, že by praktický lékař prováděl pacientkám stěr z děložního čípku. To by koukaly. No ale to je například v Austrálii zcela běžné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné