Přejít na obsah

Heger nevylučuje rušení oddělení nemocnic

zpět
8.11.2010
nemocnice, značka
zvětšitnemocnice, značkaZdroj: vivirlatino.com

nemocnice, značka | Zdroj: vivirlatino.com

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připustil, že pokud do zahraniční odejde velký počet lékařů, některá oddělení nemocnic zřejmě zaniknou.

„Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic, aby ta péče byla poskytována efektivněji,“ řekl ministr.

Zároveň dodal, že resort chystá zlepšení podmínek pro specializační vzdělávání mladých lékařů, aby alespoň částečně zabránilo jejich odchodům do ciziny.

Odchodem hrozí 3600 lékařů

Lékařský odborový klub (LOK) vyzval lékaře, aby na konci roku podali hromadné výpovědi. K výzvě se dosud přihlásilo 3600 ze 16 tisíc nemocničních lékařů, další se přidávají. Lékařům se například nelíbí, že přípravu na atestaci si buď hradí sami, nebo podepíšou s nemocnicí dohodu, že dalších pět let po atestaci pro ni budou pracovat.

Právě tuto stabilizační smlouvu by chtěl Heger zrušit.

Ministerstvo chce také do konce roku vydat vyhlášku, která rozšíří dosavadní počet deseti vzdělávacích kmenů.

Lékaři některých oborů totiž svůj kmen dosud neměli. Ve specializačním vzdělávání tak například přibude urologie nebo ortopedie.

Lékařům vadí také nízké platy. Ten před atestací činí 18 tisíc korun za plný úvazek, nemocnice dávají třeba desetinový, tomu odpovídá plat. Lékaři přitom jsou v nemocnici celou pracovní dobu. Podle České lékařské komory zneužívají nemocnice mladé lékaře jako levnou pracovní sílu.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Heger nevylučuje rušení oddělení nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger nevylučuje rušení oddělení nemocnic

Komentáře

další 3 komentáře
MUDr Jiří Kilian Vy ste se snad už úpně zbláznili!  | 8. 11. 2010 19:08

je to fakt děsné, vččera to bylo v jiné stati, prostě se řekne, že lékaře bude nutno soustředit kamsi - včera jsem se ptal, co si o sobě myslí a co si myslí o nás, když se takto vyjadřuje. Té vrchnosti fakt není ničeho dost, nezaplatí, kritisuje, nařizuje kdejaké postupy a vydává vyhlášky úděsného znění, např. tu o zdravotnické dokumentaci, málo toho, takže nyní budou soustčřeďovat léjkaře tam, kde budou chybět. To je běs. Jen doufám, že nevědí, co mluví.

Corwin Sdělení je jasné:  | 8. 11. 2010 15:37

Ti, co zůstanou, budou makat i za ty, co odešli. Protože nemocnic možná ubyde, ale pacientů nikoli. A že by těm zbylým doktorům někdo alespoň přidal, když už budou dělat ještě víc práce než teď (a to už teď padají na ... ústa)? ...... Toho se myslím opravdu není třeba obávat :)

Kony Vy ste se snad už úpně zbláznili!  | 8. 11. 2010 11:21

To jich tam,ministře,budeš svážet jako dobytek?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné