Heger odvolá ředitele státních nemocnic, když nezvýší platy

Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) je připraven odvolat ředitele státních nemocnic, kteří od ledna nezvýší zdravotníkům platy. Řekl to ČTK. Poprvé uvidí lidé z nemocnic navýšení v půli února, kdy dostanou výplatu za leden.

Odbory chtějí přidat deset procent. Ministr nabídl od ledna 6,25 procenta, další procenta nejdřív v pololetí.

Státním nemocnicím dal ministr k navýšení platů příkaz a zároveň je vyzval k omezení investic, aby na platy měly. O stejný postup požádal kraje a další zřizovatele nemocnic.

„Pokud ředitel přímo řízené organizace příkaz nesplní, je kaskáda opatření od pohovoru s ním a výzvu k nápravě přes mzdové věci, protože plat ředitele určuje ministerstvo, až po odvolání,“ řekl Heger. Věří, že platy v nemocnicích stoupnou a on nebude muset k těmto opatřením sáhnout.

Ostatní nemocnice k navýšení platů ministr donutit nemůže. Počítá ale s tlakem konkurence. Když státní nemocnice mzdy zvýší, budou se muset podle Hegera připojit i krajské a menší nemocnice, jinak jim lékaři utečou. Menší nemocnice varovaly, že na zvýšení mít nebudou. Problém prý dokonce bude udržet alespoň současné platy.

Hromadným odchodem z nemocnic hrozili lékaři loni, kdy k 1. březnu měly vypršet výpovědi 4000 z 18.000 nemocničních lékařů. Po podpisu únorového memoranda s platovými sliby lékaři výpovědi stáhli a v nemocnicích zůstali. Loni na podzim pak odboráři spustili další akci, ve které připomínali ministrovi jeho slib dalšího zvyšování platů pro letošní rok. S přitvrzením akcí vyčkávají na polovinu února, kdy bude jasno, zda platy v nemocnicích skutečně stouply.

Heger připomněl, že může ovlivnit jen státní nemocnice. Jeho úřad už zjišťoval, zda platy zvýší. Větší část těchto nemocnic potvrdila, že 6,25 procenta přidají. Ve vyhlášce pro tento rok Heger zvedl nemocnicím úhrady za péči. Pevné rozpočty postupně nahradí platba za diagnózu DRG, která prý zvýhodní hlavně menší nemocnice.

Peníze na platy by měly mít nemocnice i z toho, co ušetří na investicích. V předchozích letech hodně nakupovaly, a tak podle ministra se nic zásadního nestane, když nebudou rok či dva investovat.

Ohodnoťte tento článek!