Přejít na obsah

Heger odvolal ředitelku Bulovky, postupovala prý nestandardně

zpět
2.4.2011
FN Bulovka
zvětšitFN BulovkaZdroj: www.fnb.cz

FN Bulovka | Zdroj: www.fnb.cz

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) odvolal dnes ředitelku pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Kateřinu Toběrnou.

V tiskovém prohlášení konstatoval, že ředitelka dokázala stabilizovat ekonomickou situaci nemocnice, a to i přes protesty zaměstnanců. Některé její kroky byly ale nestandardní a ministerstvo je nyní prověřuje. „I to dále zkomplikovalo vztahy v nemocnici. Problémy tak překročily únosnou míru a bohužel převážily nad pozitivní rolí, kterou paní ředitelka sehrála,“ uvedl Heger.

Na nového ředitele fakultní nemocnice bude vypsáno standardní výběrové řízení, doplnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Hofmanna ředitelka rozhodnutí ministra respektuje a funkci už předala. Do nového výběrového řízení se hlásit nebude.

Podle informací Českého rozhlasu - Radiožurnálu byly důvodem odvolání výsledky ministerské kontroly. Podle Hofmanna ale ministerská kontrola dosud neskončila.

Heger už dříve řekl, že za řízení nemocnic jsou zodpovědní jejich ředitelé. Ministerstvo je ale hodlá usměrňovat v tom, jak účelně vydávají peníze - ministr proto vyhlásil od 1. února pro státní nemocnice protikorupční strategii. Nemocnice musejí na drahé přístroje vypisovat výběrová řízení, jediným kritériem je cena. Pokud se přihlásí jenom jeden uchazeč, výběrové řízení se vypisuje znovu. Nemocnice rovněž mají připravit na nákupy léků elektronické aukce.

Ministr chce ve své reformě přeměnit fakultní nemocnice na univerzitní, do konce roku plánuje předložit věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích. Měly by tvořit páteřní síť, která by zajišťovala péči v krizové situaci, jaká mohla nastat, kdyby z nemocnic k 1. březnu odešlo 3800 nespokojených lékařů.

Toběrná nastoupila do čela Bulovky 1. května 2009. Chtěla ji podle tehdejšího vyjádření ekonomicky stabilizovat a chtěla provést změny v organizaci péče. Předtím působila jako primářka v nemocnici v Třebotově.

Fakultní nemocnice Na Bulovce, kterou ročně projde přes půl milionu pacientů, spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Do budoucna se o ní uvažuje jako o možné metropolitní nemocnici. To ale předpokládá, že by ji od ministerstva převzalo město. Pražský radní pro zdravotnictví Ivan Kabický (ODS) dnes ČTK řekl, že magistrát v současnosti připravuje pracovní tým, který by měl říct, na které obory by se měla nemocnice zaměřit a jak by měl vypadat celý proces transformace.

Server Česká pozice dříve informoval, že převod Bulovky by měl být už k 1. lednu 2012, to ale magistrát popřel.

Podle dřívější studie by Praha musela do staveb a infrastruktury vložit nejméně dvě miliardy korun, provozní dotace by ročně město stály 50 až 100 milionů korun. Většina zařízení ale patří státu nebo soukromníkům. O převodu Bulovky se uvažovalo prý už v roce 2007, nakonec se neuskutečnil.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Heger odvolal ředitelku Bulovky, postupovala…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger odvolal ředitelku Bulovky, postupovala…

Komentáře

dalších 6 komentářů
challenger Hmm  | 4. 04. 2011 01:38

odpovědně volit premiantky - tý brďo, to je logika. Volit konformní našprtané husičky, které sedí se založenýma rukama, aby mohly dostat jedničku. Tyhle husičky, že by nám přinesly respekt k základním právům a svobodu?? Víte, kde jsou? Pracují v režimu 0,1/1,0 ve fakultní nemocnici a uchcávají radostí, když z nich po letech lezení do kakáčků (pokud nejsou dostatečně hezké a zkažené, že ke kariéře použijí zkratku přes jiný orgán) udělají odborné asistentky. A pak považují za samozřejmé, že si po letech usilovné dřiny nevydělají ani na plat své au-pairky. A dokonce jsou tak blbé, že si toto dávají k lepšímu i v médiích - jako kdyby byla nějaká přednost bejt blbej - protože pokud si za svoji práci ani neřeknu o adekvátní odměnu tak jsem blbej bez ohledu na to, jak dlouho jsem studival. Já pozitivně nevolím ODS ani ČSSD ani KSČM a nikdy volit nebudu. Koho volit pak, je zatím celkem jedno - to záleží na preferencích toho kterého soudruha. Pokud nevím, koho volit, pak nevolím, což je mimochodem můj případ. U hnědobolševických voličů bych se spokojil jen s tím, když by přemýšleli. Hnědobolševický volič nemá preference. On má jen strach, že se k moci dostanou "ti druzí", jelikož je blbý a skáče na špek propagandě a neví, že si hnědobolševičtí soudruzi sice vzájemně platí směšné billboardy a kupují si pozemky na Marsu, ale že jinak se o sebe třou svými kakáčky, všichni kradou jako straky a dělá jim to všem moc dobře. Naštěstí jim daně už neplatím, takže mi to může být zpoloviny jedno.

zaxax Hmm  | 3. 04. 2011 10:24

je docela úsměvné, jak zrovna Vy se tady rozčilujete nad voličskou základnou, Challengere. Koho jste pozitivně volil Vy? Vzpomínám si, když jsme si volili samosprávu na gymplu. Zatímco dívky volily odpovědně a snažily se vybrat premianty, roztomile nezbední hoši navrhovali nějakého třídního kašpárka, protože to přece byla velká legrace, že. Jelikož jsme měli ve třídě převahu děvčat, vždycky byly zvoleny jedničkářky a vždycky všechno fungovalo hladce a bezproblémově. Takže z pohledu posledního retardovaného blbečka to vypadalo, že je vlastně všechno jednoduché a může to zvládat každý. Kde je dneska všem těm jedničkářkám asi konec, co myslíte? No, v parlamentu určitě nesedí, na to vemte jed.

98 To se mi líbí  | 2. 04. 2011 19:13

Hnědobolševici- to je dobrý. . Modrobolševici byly jasně směrováni na ODS, Hnědobolševici je taková hnusná směs odeesáků a socdemáků, kteří jsou jedni za 18, druzí bez dvou za dvacet. Díky Challe za obohacení českého jazyka. Hnědobolševiky řadím do svého repertoáru. Ta vazba na fašouny je geniální.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné