Heger odvolal šéfa lékového ústavu Beneše

Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) k dnešku odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše.

Odůvodnil to dlouhodobými rozdílnými názory na lékovou politiku a neshodami ve stylu práce. Do doby jmenování nového ředitele povede ústav jeho náměstek, sdělilo ČTK ministerstvo.

„Ředitele SÚKL považuji za jednoho z klíčových hráčů v systému českého zdravotnictví. Proto jsem se toto místo rozhodl obsadit na základě otevřeného výběrového řízení, přičemž do výběrové komise pozvu zástupce pojišťoven, České lékárnické komory, odborné společnosti i akademické obce,“ uvádí na webu ministerstva Heger. Benešovi za odvedenou práci poděkoval a popřál mu vše dobré do dalších let.

Důvody odvolání Beneše ministr neupřesnil. K jeho rozhodnutí ale mohly přispět problémy kolem centrálního úložiště receptů a ochrany dat pacientů či zpoždění revizí cen léků a jejich úhrad ze zdravotního pojištění. SÚKL měl provádět revizi všech léků každý rok, první celková revize mu ale trvala čtyři roky.

Beneš, který do jmenování ředitelem SÚKL působil jako lékárník v brněnském Masarykově onkologickém ústavu, vedl lékový ústav od ledna 2007. V tendru porazil bývalé šéfy Michala Sojku a Milana Šmída, kteří o funkci rovněž usilovali.

Sojku, v té době šéfa kabinetu poradců exministra Davida Ratha (ČSSD), odvolal tehdejší ministr Tomáš Julínek (ODS) kvůli tomu, že Rath ho do funkce jmenoval bez výběrového řízení. Sojkova předchůdce Šmída odvolal Rath z vedení SÚKL kvůli nesplnění úkolu při kategorizaci léků.

Ohodnoťte tento článek!