Heger opakuje Julínkovu chybu. Nejdřív reformu, pak poplatky, říká Šťastný

Boris Šťastný

Snažím se ministru Hegerovi pomáhat, ale ode mě nemůže čekat, že budu kývat jako osel na úplné nesmysly, říká jeden z kritiků ministra zdravotnictví Boris Šťastný.

Šéf pražské ODS a předseda zdravotnického výboru PS Boris Šťastný věří, že vláda vydrží celé čtyři roky, zároveň ale kritizuje TOP 09 a tvrdí, že ministr Heger nemá pořádně promyšlenu reformu zdravotnictví. Tu podle Šťastného nelze začínat zvyšováním poplatků, což by byla „hrubá chyba“.

HN: Jak můžeme od této vlády očekávat nějaké reformy, když se domluví třeba na důchodové reformě, pak ji ale po nesouhlasu Víta Bárty a prezidenta úplně změní?

Souhlasím s tím, že vláda při přípravě důchodové reformy své plány komunikovala nedostatečně, možná neobratně a průběžně měnila své postoje. Názorové spojení prezidenta a VV vidím poněkud jinak. Znám pana prezidenta Klause dlouhá léta. Vždy prosazoval myšlenku, aby se stát staral o nejpotřebnější, aby stran důchodu existovala minimální garance pro každého a vše ostatní bylo dobrovolné. Věci veřejné v určitou chvíli mohly tohoto jasného postoje prezidenta využít pro vlastní vlnu popularity.

HN: Jste prezidentův bývalý poradce, máte s ním stále velmi dobré vztahy. Není vám líto, že spíš než ODS s ním souznějí VV?

Nesouhlasím, že ODS nesouzní s prezidentem. Prezident má stejný názor od 90. let a ODS teď přistupuje k jistým kompromisům vzhledem ke svým koaličním partnerům. To je reálná politika. ODS je v ideové rovině prezidentovi nejbližší.

HN: Ale minimálně tady vám říká: Děláte to špatně.

Říká: Já bych to dělal takto. A Petr Nečas říká: V rámci dohod jsme došli k jinému řešení. Nevládneme v jednobarevné vládě, Petr Nečas musí v některých případech ustoupit.

HN: Dá se říct, že reforma poplatků ministra zdravotnictví Hegera je už teď mrtvá?

Tisícajedenkrát jsem v minulém období řekl, že reforma nejsou poplatky. A pokládám za hrubou chybu, když kterýkoliv ministr zdravotnictví přichází do sněmovny jako s prvním návrhem se změnou poplatků, případně zaváděním nových. Tu hrubou chybu udělal kdysi Tomáš Julínek. Kdyby poplatky tehdy nepřišly jako první, byly mnohem více motivační pro pacienty i zdravotnická zařízení a kdyby byly mnohem lépe vysvětleny, mohli jsme mít základ zdravotnické reformy za sebou. Ministr Heger udělal tu samou chybu a je velmi dobře, že už v noci ze středy na čtvrtek K9 tuto věc odmítla.

HN: Kvůli zvýšení DPH se prodraží zdravotnické nákupy. Jak jinak tam tedy peníze dostat než přes poplatky?

Za reformu daní je primárně odpovědný Miroslav Kalousek, ze reformu zdravotnictví Leoš Heger, oba z TOP 09. Už dávno si měli mezi sebou vyříkat, jak tu situaci budou řešit. Pak se poslanec ODS Šťastný jako první ptá, co se stane ve zdravotnictví, když bude chybět deset miliard korun, a pak teprve narychlo přichází reakce ministerstva. To určitě není zdravé prostředí. Stejně jako když poslanec musí na úrovni ad hoc komise ve sněmovně hledat definice standardu a nadstandardu, místo aby to dělalo ministerstvo.

HN: Nechtěl byste tedy radši dělat ministra sám?

Tak debata nestojí. Tento resort má na starosti TOP09. Snažím se maximálně ministru Hegerovi pomáhat. Nikdo ale ode mě nemůže čekat, že budu kývat jako osel na úplné nesmysly. Ministr Heger přišel například s poplatky, o kterých není v koaliční smlouvě ani slovo. Třeba, aby se drasticky navýšil poplatek za lůžkoden. Přitom podle návrhu ODS měly být nejdříve odstupňovány kategorie pokojů a až podle toho případně zvyšovány poplatky. To by lidé pochopili a přijali. Ale navyšovat poplatek na 200 korun za den za čtyřlůžák bez toalety stejně jako za jednolůžkový s televizí a koupelnou pokládám za bezduchost.

HN: On je v nějaké české nemocnici jednolůžkový pokoj s televizí a koupelnou aniž by to byl nadstandard?

Nadstandard dnes vůbec neexistuje.

HN: Za takový pokoj si přece je možné běžně připlatit.

Vidíte, to je hledání prostoru v nedokonalých zákonech, jak získat peníze.

Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Heger opakuje Julínkovu chybu. Nejdřív reformu, pak poplatky, říká Šťastný
Ohodnoťte tento článek!