Přejít na obsah

Heger: Platby státu za státní pojištěnce příští rok nevzrostou

zpět
16.8.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: PSP ČR

Leoš Heger | Zdroj: PSP ČR

 

Stát v příštím roce nebude platit vyšší zdravotní pojistné za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané. V dnešních Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Doufá, že se to ale změní v dalších letech, zdravotnictví označil za podfinancované.

V příštím roce mu bude chybět deset miliard korun, Heger se bude úsporami snažit tuto sumu snížit na polovinu. Je prý dokonce možné, že se budou muset snížit platy zdravotníků. „Rozhodně v příštím roce platby státu za státní pojištěnce nevzrostou,“ přiznal ministr s tím, že se mu to nepodařilo vyjednat. Ke zvýšení plateb koncem července vyzval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj by tak získalo zdravotnictví 3,2 miliardy korun ročně a nemusely by se pak zvyšovat některé zdravotnické poplatky.

Také někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) dnes stagnaci plateb označil za chybu vzhledem ke snaze o zvýšení kvality péče. „Nemůžete chtít jezdit v mercedesu a koupit ho za cenu ojeté škodovky,“ dodal vzhledem k tomu, že Francie a Německo dávají do zdravotnictví kolem deseti procent hrubého domácího produktu, zatímco Česko jen 6,8 procenta.

„Já bych strašně nerad sahal na platy, ale nemůžu to vyloučit,“ upozornil také Heger s tím, že rok 2011 bude pro české zdravotnictví z hlediska financí nejkritičtější. Nový ministr by rád ušetřil až pět miliard. Zlevnit chce třeba poskytování péče, škrtat by se mělo i na jeho úřadě. Podle stínového ministra Ratha jsou rezervy také v netransparentním systému lékové politiky. Heger přiznal, že zákon o léčivech se musí změnit, novelu prý ale určitě nestihne připravit v tomto roce.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Heger: Platby státu za státní pojištěnce příští…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Platby státu za státní pojištěnce příští…

Komentáře

dalších 66 komentářů
Ekonom Tak uzavřeme sázky?  | 19. 08. 2010 11:57

Ano začíná docházet že je co ztratit. Stačí se podívat na vozový park na parkoviště zaměstnanců FN a pohádky o chudobě se rozplývají v mlze.

MUDr Jiří Kilian der Heger,překlad hajný  | 18. 08. 2010 15:02

nebo oboru

nebojte se v lese der Heger,překlad hajný  | 18. 08. 2010 13:24

Pan kníže z TOP je lesník a ministr zdravotnictví hajný?Myslím,že lze čekat tzv.výchovný řez v lese.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné