Přejít na obsah

Heger: Plomby budou dál zadarmo

zpět
4.11.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: media.rd.com

stomatologie, zubař | Zdroj: media.rd.com

 

Obyčejné amalgámové plomby budou dál platit zdravotní pojišťovny. Ministr zdravotnictví znovu ustoupil. Tentokrát tlaku ODS.

Ještě v polovině září ministr zdravotnictví Leoš Heger chtěl, aby si dospělí lidé co nejdřív začali platit obyčejné amalgámové plomby ze svého, a svůj plán oznámil nejen médiím, ale i desítkám zubařů na valné hromadě České stomatologické komory. Jenže teď už je všechno jinak.

Heger totiž v posledních dnech od svého plánu zpoplatnit obyčejné plomby v tichosti ustoupil. Prý proto, že se vyřazení plomb z pojištění nelíbilo některým politikům z ODS. „Po koaličních rozmíškách jsme zpoplatnění amalgámových plomb z novely zákona o zdravotním pojištění vypustili. V médiích proti tomu vystoupil pan poslanec Šnajdr a výhrady měl i pan premiér, takže by to nemělo moc velký smysl předkládat,“ vysvětlil HN Heger.

Chtěl jsem ušetřit miliardu

To znamená, že pacienti budou mít obyčejné amalgámové plomby i dál zadarmo. Tedy nejméně do konce roku 2011. Heger se totiž myšlenky zpoplatnit obyčejné plomby do budoucna úplně nevzdává. „Určitě to znovu bude věc k diskusi při předkládání reformy zdravotnictví, kterou chceme spustit od začátku roku 2012. Otázka je, jestli to bude prosaditelné,“ dodal Heger.

Pravdou je, že bez ODS nemá Heger (TOP 09) žádnou šanci zpoplatnění plomb prosadit. Proti je totiž i celá levicová opozice. Občanští demokraté ale popírají, že by návrh ministra zdravotnictví předem jednoznačně odmítali.

„Abychom o této věci mohli vážně diskutovat, tak by musela být doprovázená dalšími reformními změnami. Například větší sociální ochranou pojištěnců. Vyjít jen s izolovaným návrhem, že chci zpoplatnit plomby, je nesmysl,“ kritizuje Hegera místopředseda zdravotního výboru Marek Šnajdr z ODS.

Vyřazení amalgámových plomb z pojištění pro všechny kromě dětí do 18 let by přitom přineslo čím dál víc zadluženému zdravotnictví víc než miliardu ročně. Dospělým totiž dnes zubaři vyvrtají zhruba 5,5 milionu amalgámových plomb ročně. A pojišťovny za každou z nich dají 220 korun. Jenže to vůbec neznamená, že by pacienti dali při placení hotově za jednu plombu jen něco přes dvě stovky. „Abychom pokryli alespoň naše náklady, tak bychom museli vybírat zhruba dvojnásobek, než nám platí pojišťovny. To znamená něco přes 400 korun,“ vysvětluje prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Zubaři jsou zklamaní

Zubní lékaře změna názoru ministra zdravotnictví Leoše Hegera dost nepříjemně překvapila. Na zpoplatnění zubních plomb se totiž už docela těšili. „Všichni vědí, že dřív nebo později se z pojištění část péče musí vyřadit. A zubní medicína jako obor, kde nejde o zachraňování životů, je k tomu velmi vhodná. Navíc průzkumy ukazují, že čím více si lidé za ošetření zubů platí, tím lépe se o ně starají,“ dodává Chrz.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Heger: Plomby budou dál zadarmo

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Plomby budou dál zadarmo

Komentáře

dalších 17 komentářů
člověk léčený lítost  | 4. 11. 2010 21:34

Zase plomby za 200,- dělané sotva 5-10 minut ?Nebo se musí na ně jinde u jiných pacientů, na jiných výkonech našetřit ? Co je toto za systém ? Tak ať je pořádně zaplatí za 400,- -600,- Kč, jako bazál. a bude všem jasné. Za co si na ostatním jinak připlácet. Nebo to je nějak jinak ? A jak tedy ? Chceme vůbec zdravotní péči v základu dostupnou, nebo nedostupnou ?

jojo lítost  | 4. 11. 2010 16:01

Jojo,v tom jsem s Vámi zajedno,že zlu se má odporovat.Ale není to rozšířený názor.

challenger lítost  | 4. 11. 2010 15:48

ale podporujete - většina občanů toto rozkrádání podporuje. Je to taková tichá společenská dohoda. Vohnoutská veřejnost se nezajímá, co politici dělají s prachama daňových poplatníků a političtí gauneři za to naopak vohnoutům dávají zdravotníky v plen, pomocí vydírání , monopolizace a kriminalizace je nutí, aby zdarma poskytovali služby, na což léta studovali a dřeli. Vohnoutům to náramně vyhovuje a samozřejmě, že svým tichým souhlasem okrádání legitimizují, to jest sami se podílejí na páchání zla a tudíž zcela po právu sklidí, co zaseli. Kdo neodporuje zlu a navíc z něj profituje, stává se jeho součástí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné