Heger podepíše memorandum s pojišťovnami o rušení lůžek

pero, podpis

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podepíše dnes se zdravotními pojišťovnami memorandum o rušení nadbytečných nemocničních lůžek. Pojišťovny využijí toho, že nemocnicím končí příští rok smlouvy, a s některými nemocnicemi uzavřou smlouvu na nižší počet lůžek, nebo vůbec ne.

V ČR bylo na konci loňského roku ve 189 nemocnicích 62.219 lůžek, z nich 52.590 akutních a 7398 ošetřovatelských.

Heger chce do konce letošního roku zrušit ve fakultních nemocnicích 1500 lůžek, celkem za celý rok 2500. Heger řídí 11 nemocnic a sedm ústavů s celkem 18.144 lůžky, z nich 16.755 je akutních.

Příští rok se také změní způsob platby nemocnicím, pojišťovny už nebudou nemocnicím dávat pevné rozpočty, zaplatí za diagnózu, tedy částku za pacienta. Bude v zájmu nemocnic zkrátit ošetřovací doby a léčit efektivně, aby platba nejen stačila, ale nemocnice z ní měla také příjem. Se zkrácením ošetřovacích dob klesne potřeba lůžek.

Síť nemocnic se změnou plateb upraví, protože pacienti budou chodit do nemocnic, kde se o ně dobře postarají. Zařízení, o která nebudou mít pacienti zájem, zaniknou nebo změní zaměření, třeba na následnou nebo dlouhodobou péči, kde lůžka chybějí.

Na přeměně lůžkového fondu spolupracuje Heger také s kraji a s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09).

Ohodnoťte tento článek!