Heger přizve k tvorbě systému sdílení dat zahraniční experty a TI

Leoš Heger

Ministerstvo zdravotnictví chystá celonárodní systém sdílení dat pacientů za přispění zahraničních expertů. Přizve také Transparency International (TI). Ministr Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že systém by mohl začít fungovat od roku 2014, kdy by měl začít platit zákon o zdravotních pojišťovnách. Prvním krokem by bylo stanovení standardu pro předávané informace, řekl Heger ČTK.

„Naše základní vize je, aby se využila stávající elektronická data, která už dnes jsou v nemocnicích, ambulancích a laboratořích,“ uvedl náměstek Petr Nosek.

Ministerstvo uspořádá v druhé půli června odborný seminář, kam pozve experty z Dánska, Švédska a Rakouska a také české odborníky. „Na konci června bychom měli mít definovaný globální zájem, jaký návrh chceme. O možnost návrhu by se pak měli utkat ti, kteří se v oblasti IT a eHealth u nás pohybují,“ uvedl Nosek.

Podle prvního náměstka Marka Ženíška úřad k soutěži o návrh přizve Transparency International. „Aby od samého počátku byla jistota, že proces je transparentní. Nám je jasné, že na to bude kladen velký důraz, zdali jsme projekt elektronických zdravotních knížek IZIP neshodili účelově,“ doplnil.

Zatímco kritizované elektronické zdravotní knížky IZIP jsou jen pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zapisování do nich je náhodné, celonárodní systém bude otevřen všem pacientům a pro lékaře bude zapisování dat povinné a podle přesně daného standardu. Každý další zdravotník tak při hledání dat bude mít jistotu, že jsou úplná.

Za deset let dala VZP do projektu IZIP téměř dvě miliardy korun, přitom nad ním neměla kontrolu. Heger po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) oznámil, že VZP z projektu odejde. K tomu je nutné schválení správní rady. Heger také zvažuje kvůli projektu IZIP trestní oznámení. Možné úniky peněz z projektu by měla vyšetřit policie. ČSSD chce, aby se kauzou zabývala parlamentní komise.

„Prioritní je nejprve vypovědět smlouvy, pokud se neukážou nové údaje o riziku (arbitráže), ale vše nasvědčuje, že ne. Teprve pak zkoumat, jak to bylo v historii,“ řekl k datu trestního oznámení ministr. V souvislosti s projektem IZIP se také kloní k tomu, aby správní rada odvolala ředitele VZP Pavla Horáka.

Heger přizve k tvorbě systému sdílení dat zahraniční experty a TI
Ohodnoťte tento článek!