Přejít na obsah

Heger přizve k tvorbě systému sdílení dat zahraniční experty a TI

zpět
25.5.2012
Leoš Heger
zvětšitLeoš Heger
Autor: Leoš Chodura

Leoš Heger | Autor: Leoš Chodura

 

Ministerstvo zdravotnictví chystá celonárodní systém sdílení dat pacientů za přispění zahraničních expertů. Přizve také Transparency International (TI). Ministr Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že systém by mohl začít fungovat od roku 2014, kdy by měl začít platit zákon o zdravotních pojišťovnách. Prvním krokem by bylo stanovení standardu pro předávané informace, řekl Heger ČTK.

„Naše základní vize je, aby se využila stávající elektronická data, která už dnes jsou v nemocnicích, ambulancích a laboratořích,“ uvedl náměstek Petr Nosek.

Ministerstvo uspořádá v druhé půli června odborný seminář, kam pozve experty z Dánska, Švédska a Rakouska a také české odborníky. „Na konci června bychom měli mít definovaný globální zájem, jaký návrh chceme. O možnost návrhu by se pak měli utkat ti, kteří se v oblasti IT a eHealth u nás pohybují,“ uvedl Nosek.

Podle prvního náměstka Marka Ženíška úřad k soutěži o návrh přizve Transparency International. „Aby od samého počátku byla jistota, že proces je transparentní. Nám je jasné, že na to bude kladen velký důraz, zdali jsme projekt elektronických zdravotních knížek IZIP neshodili účelově,“ doplnil.

Zatímco kritizované elektronické zdravotní knížky IZIP jsou jen pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zapisování do nich je náhodné, celonárodní systém bude otevřen všem pacientům a pro lékaře bude zapisování dat povinné a podle přesně daného standardu. Každý další zdravotník tak při hledání dat bude mít jistotu, že jsou úplná.

Za deset let dala VZP do projektu IZIP téměř dvě miliardy korun, přitom nad ním neměla kontrolu. Heger po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) oznámil, že VZP z projektu odejde. K tomu je nutné schválení správní rady. Heger také zvažuje kvůli projektu IZIP trestní oznámení. Možné úniky peněz z projektu by měla vyšetřit policie. ČSSD chce, aby se kauzou zabývala parlamentní komise.

„Prioritní je nejprve vypovědět smlouvy, pokud se neukážou nové údaje o riziku (arbitráže), ale vše nasvědčuje, že ne. Teprve pak zkoumat, jak to bylo v historii,“ řekl k datu trestního oznámení ministr. V souvislosti s projektem IZIP se také kloní k tomu, aby správní rada odvolala ředitele VZP Pavla Horáka.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Heger přizve k tvorbě systému sdílení dat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger přizve k tvorbě systému sdílení dat…

Komentáře

další 4 komentáře
Jiri Zelezny plan pana ministra  | 27. 05. 2012 18:10

Ja bych si typnul, ze pan ministr vyhlasi vyberove rizeni na firmu, ktera ty zahranicni experty bude hledat.

mudr Ne  | 25. 05. 2012 12:39

Odmítám odesílat data pacientů do jakéhokoliv centrálního registru.Jedná se vždy o tunel. Jediná možná cesta k elektronizaci zdravotnictví je zajištění kvalitní rychlé komunikace mezi ambulancemi a nemocnicemi. Kdo chce, tak už dnes takto komunikuje.Je nutno velmi razantě bojkotovat každé centrální úložiště dat.Nejprve možná v Praze, pak ve Švýcarsku, potom na Taiwanu a nakonec nebude mít na tyto data nárok VZP , budou zase hrozit arbitráže.Viz IZIP. Nejprve je nutno povolat k odpovědnosti ty, kdo takovéto nevýhodné smlouvy uzavřeli.

007 IZIP 2nd  | 25. 05. 2012 10:58

Klídek! Pokud to bude povinné, tak to nebude fungovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné