Heger projedná s Nečasem, zda odvolat Víta, kterého stíhá policie

Michael Vít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) projedná možná už ve středu s premiérem Petrem Nečasem (ODS) odvolání svého náměstka Michaela Víta. Policie hlavního hygienika ČR obvinila ze zneužití pravomocí a porušení povinnosti při správě majetku.

Heger ČTK řekl, že se kloní k tomu, aby byl Vít odvolán, nebo alespoň byl odeslán na neplacené volno, než se vše vyřeší. Musí se o tom ale nejprve dohodnout s premiérem.

Policie stíhá Víta kvůli údajnému zmanipulování zakázek na poradenství. Údajně dal zakázku manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Policie začala Víta prověřovat loni v září, v pondělí jej obvinila. Vít vinu odmítá.

Heger uvedl, že s Vítem o obvinění dnes mluvil, zatím žádné rozhodnutí neudělal. Odvolání Víta musí projednat s premiérem proto, že Vít je náměstkem ministra zdravotnictví, který ho do této funkce také jmenuje, ale zároveň je vládou jmenovaným hlavním hygienikem ČR.

Varianty podle ministra jsou Víta odvolat, nechat ho ve funkci do výsledku policejního vyšetřování, nebo ho po tu dobu nechat na neplaceném volnu. Heger řekl, že kauzou se zabýval už před zhruba tři čtvrtě rokem, tehdy šlo o vnitřní prověřování na ministerstvu.

Hlavní hygienik měl podle Hegera při získávání externích spolupracovníků nasmlouvané expertizy od jednoho z hygieniků z Ostravska. Spolupracoval s ním dlouhodobě, v roce 2004 bylo na zakázky vypsané výběrové řízení. Objevily se ale formální pochybnosti o jeho průběhu.

„Bylo to ve věcech, na které se běžně získávají expertízy, takže my jsme to neviděli jako dramatické pochybení, kromě drobných formalit, za které dostal vnitřní trest, že asi čtvrt roku byl bez osobního hodnocení,“ řekl ministr a přiznal, že už tehdy jednou z variant bylo Vítovo odvolání.

Když se kauzou začala zabývat policie, dospěla k jinému závěru než ministerstvo a navrhla trestní stíhání.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že Vychodil pracoval pro ministerstvo zdravotnictví několikrát od roku 2003, kdy resort vedla Marie Součková (ČSSD), až do roku 2009. Za odvedenou práci mu byla vyplacena částka dva miliony korun.

„Necítím se vinen, že bych se dopustil nějakého trestného činu,“ reagoval na obvinění Vít, který je hlavním hygienikem a náměstkem ministra zdravotnictví od března 2000. Heger je desátým ministrem zdravotnictví, za jehož působení Vít tuto funkci vykonává.

Policie zatím vyčíslila škodu na dva miliony korun. Podle Vladana Brože z organizace Transparency International ČR, která na Víta jako první podala trestní oznámení, se manipulovalo s dokumenty k výběrovému řízení.

Chyběly na nich obvyklé úřední značky a někdo je navíc schoval za jednací číslo platového výměru jedné z úřednic. „Pan Vít by měl následovat starostu Prahy 2 (Jiřího) Palusku, který v okamžiku, kdy byl obviněn, odstoupil z funkce,“ řekl televizi Nova Brož.

Ohodnoťte tento článek!