Přejít na obsah

Heger: Protesty lékařů chápu, ale ne nátlak!

zpět
22.1.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví navštívil náchodskou nemocnici, která je kvůli velkému počtu výpovědí lékařů nejohroženější v Hradeckém kraji.

Leoš Heger, ministr zdravotnictví, zavítal včera odpoledne do Oblastní nemocnice Náchod, které hrozí v blízké budoucnosti uzavření. Jedná se o nejohroženější nemocnici v Královéhradeckém kraji, z které hodlá odejít 57 lékařů.

„Jsem si vědom, že protesty zdravotníků, ať už šlo dříve o sestry, nyní o lékaře, mají své oprávnění a zdůvodnění,“ řekl Heger. S lékaři se chce dohodnout, podotkl ale, že odmítá vydírání výpověďmi. Lékařští odboráři od počátku podobná nařčení odmítají. „Lékař není majetkem ani otrokem státu či občanů. A má právo na výpověď stejně jako každý občan. Jenže tady když se neví, jak doktora k něčemu přinutit, vytáhne se jako eso hippokratova přísaha,“ řekl Deníku řekl šéf lékařských odborů v hradecké fakultní nemocnici David Doležal. Na stranu lékařských odborů se včera postavily odbory zdravotníků, svaz pacientů a asociace menších nemocnic. Zdravotní sestry se k protestu naopak nepřipojí, odmítly nátlakovou formu lékařů. Navíc se bojí, že kvůli omezení péče po hromadném exodu lékařů přijdou o práci také. Pokud přitom lékaři skutečně v únoru skončí, nemusí to znamenat, že v nemocnicích přestanou pracovat.

Mohli by tu pokračovat například formou dohod o provedení práce, jak ostatně mnozí činí již dnes. Má to ale háček: Nemocnice by na jejich odměny neměly peníze.

Lékařské odbory požadují, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Dnes si lékaři kvůli vysoké přesčasové práci vydělají zhruba 45 000 až 50 000 korun.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Heger: Protesty lékařů chápu, ale ne nátlak!

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Protesty lékařů chápu, ale ne nátlak!

Komentáře

dalších 19 komentářů
Kamča chápe??  | 24. 01. 2011 21:40

Jak někdo může napsat - protesty lékařů chápu, ale ne nátlak??? čekalo se doopravdy příliš dlouho pane ministře a já se ptám nejen Vás, ale také ostatních z politického zdravotnického resortu - jak dlouho se bude čekat na to, než se Vám rozsvítí a pomůžete zkomírajícímu zdravotnictví??

BOB Pane ministře!  | 23. 01. 2011 19:00

Bez nátlaku jsme čekali dvacet let a byli jsme vám jen pro smích!

Sydney Hall Peníze jsou  | 23. 01. 2011 09:49

Nelitujte ho, musel vědět do čeho jde. A šel dobrovolně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné