Heger: Půl miliardy za poplatky mohly dát kraje na platy lékařů

kalkulačka, daně, peníze

Půl miliardy korun, které kraje utratily hrazením regulačních poplatků za pacienty, mohly dát na zvýšení platů lékařů. Píše se to v materiálu ministerstva zdravotnictví, který analyzuje akci Děkujeme, odcházíme. S dokumentem v úterý jednomyslně souhlasilo předsednictvo TOP 09.

„Plně podporujeme kroky ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jelikož směřují ke stabilizaci poskytování zdravotní péče v ČR,“ citoval usnesení předsednictva první náměstek strany a ministr financí Miroslav Kalousek.

V písemném stanovisku zaslaném Právu pak předsednictvo TOP 09 konstatuje, že „současná situace je způsobena především dlouhodobou politickou neochotou řešit zásadní problémy financování českého zdravotnictví“.

„Nevoláme v materiálu, je krize, do zbraně, ale budeme klidně a věcně jednat,“ řekl Právu náměstek ministra Vladislav Pavelka (TOP 09). Informoval, že materiál obsahuje analýzu odchodu lékařů, tedy kolik, kde a z jakých oborů odcházejí, a říká, že v nejbližší době budou zahájena jednání s kraji, poskytovateli péče i pojišťovnami o tom, jak bude péče o pacienta zajištěna.

Právu se podařilo část analýzy získat. Píše se v ní, že od roku 2000 došlo k nárůstu celkových výdajů na zdravotnictví v ČR téměř o sto procent. A vůči roku 2005 o třicet procent. V případě odchodu 3,5 tisíce lékařů se dostane české zdravotnictví do kapacit roku 2000.

„Dnes v nemocnicích působí 18 592 lékařů (přepočteno na celé úvazky), v roce 2000 jich bylo 15 443. Při avizovaném počtu odchodů lékařů se sníží stavy jen málo pod úroveň 2000,“ píše se v dokumentu.

Ze 191 nemocnic je pouze v deseti případech zřizovatelem ministerstvo zdravotnictví, ve 35 procentech kraje, ve 14 obce a ve zbytku jde o soukromý sektor.

„Lékařům přidat v požadované výši nelze. Materiál neobsahuje ani krizový scénář proto, že nepředpokládáme krizi. Těžiště řešení situace je na provozovatelích nemocnic,“ uzavřel Pavelka.

Heger: Půl miliardy za poplatky mohly dát kraje na platy lékařů
Ohodnoťte tento článek!