Přejít na obsah

Heger: Půl miliardy za poplatky mohly dát kraje na platy lékařů

zpět
5.1.2011
kalkulačka, daně, peníze
zvětšitkalkulačka, daně, penízeZdroj: augustainsider.us

kalkulačka, daně, peníze | Zdroj: augustainsider.us

 

Půl miliardy korun, které kraje utratily hrazením regulačních poplatků za pacienty, mohly dát na zvýšení platů lékařů. Píše se to v materiálu ministerstva zdravotnictví, který analyzuje akci Děkujeme, odcházíme. S dokumentem v úterý jednomyslně souhlasilo předsednictvo TOP 09.

„Plně podporujeme kroky ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jelikož směřují ke stabilizaci poskytování zdravotní péče v ČR,“ citoval usnesení předsednictva první náměstek strany a ministr financí Miroslav Kalousek.

V písemném stanovisku zaslaném Právu pak předsednictvo TOP 09 konstatuje, že „současná situace je způsobena především dlouhodobou politickou neochotou řešit zásadní problémy financování českého zdravotnictví“.

„Nevoláme v materiálu, je krize, do zbraně, ale budeme klidně a věcně jednat,“ řekl Právu náměstek ministra Vladislav Pavelka (TOP 09). Informoval, že materiál obsahuje analýzu odchodu lékařů, tedy kolik, kde a z jakých oborů odcházejí, a říká, že v nejbližší době budou zahájena jednání s kraji, poskytovateli péče i pojišťovnami o tom, jak bude péče o pacienta zajištěna.

Právu se podařilo část analýzy získat. Píše se v ní, že od roku 2000 došlo k nárůstu celkových výdajů na zdravotnictví v ČR téměř o sto procent. A vůči roku 2005 o třicet procent. V případě odchodu 3,5 tisíce lékařů se dostane české zdravotnictví do kapacit roku 2000.

„Dnes v nemocnicích působí 18 592 lékařů (přepočteno na celé úvazky), v roce 2000 jich bylo 15 443. Při avizovaném počtu odchodů lékařů se sníží stavy jen málo pod úroveň 2000,“ píše se v dokumentu.

Ze 191 nemocnic je pouze v deseti případech zřizovatelem ministerstvo zdravotnictví, ve 35 procentech kraje, ve 14 obce a ve zbytku jde o soukromý sektor.

„Lékařům přidat v požadované výši nelze. Materiál neobsahuje ani krizový scénář proto, že nepředpokládáme krizi. Těžiště řešení situace je na provozovatelích nemocnic,“ uzavřel Pavelka.


Komentovat článek: Heger: Půl miliardy za poplatky mohly dát kraje…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Půl miliardy za poplatky mohly dát kraje…

Komentáře

další 4 komentáře
Kony Zlodejina  | 5. 01. 2011 15:41

Heger 14,Julínek 19,AI 29,neofic.40-50mld

Kony Dobrá 1/2mld k 14mld  | 5. 01. 2011 15:40

A co takle,antizdravotnickej ministře,těch 14mld,o kterejch víš(to by´s snad měl i nahlásit dle zákona).To už by bylo 14,5mld!A teď pozor,´bys nespad´:co těch 40 rozkradenejch mld?Začni u sebe,prosím.

PRL podporují D-O V sobotu 15.1.2011,14 hod.,3. sál III. int. VFN, U Nemocnice 1  | 5. 01. 2011 12:15

Praktici podporují nemocniční kolegy --------------Vážená paní kolegyně, vážený pane kolego, dovolujeme si Vás tímto pozvat na veřejnou schůzi OS Praktik.cz, která se koná v sobotu 15.1.2011 od 14ti hodin v přednáškovém sále 3.interní kliniky Všeobecné fakultní nemocncie a 1.LF UK v Praze, U Nemocnice 1 ------------------ Program: 1. Aktuality k akci "Děkujeme, odcházíme" ---------2. Možné varianty dopadu této akce na ambulance praktických lékařů a ordinace specialistů - ekonomický rozbor ---------3. Jsou rozdílné zájmy praktiků, ambulantních specialistů a nemocničních lékařů realitou nebo se jedná o dlouhodobou mediální hru? ---------4. Vystoupení hostů ---------5.Diskuze---------- Sekretariát Praktik.cz ---------------------------------http://www.praktikcz.eu/index.htm

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné