Přejít na obsah

Heger se brání: Kritika zdravotnictví je normální, v koalici nemáme problém

zpět
9.3.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví tvrdí, že reforma je v chodu a celá řada věcí je rozpracovaná. Třeba boj s korupcí či vliv změny DPH.

Zdravotnictví je kritizováno stále, reaguje ministr Leoš Heger (TOP 09) na ostrou kritiku šéfa sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného, podle něhož ministerstvo nestíhá slibované reformy.

HN: Kolik peněz vypadne kvůli změně DPH od října ze zdravotnictví a jak budete tento výpadek řešit? Čím peníze nahradíte?

Bude-li zvýšena DPH na 20 procent v oblasti léků a materiálů, bude to znamenat zvýšené náklady pro systém veřejného zdravotního pojištění asi o 10 miliard ročně. Vzhledem k tomu, že současné dohodování okolo mzdových úprav se pohybovalo na úrovni dvou miliard ročně, je vidět, že suma 10 miliard je podstatně vyšší a těžko kompenzovatelná vnitřními úsporami v sytému. O řešení se budeme bavit na úrovni ministerstva financí a celé vlády. Každopádně řešení je nutné a budeme ho řešit v rámci K9.

HN: ODS kritizuje pomalé tempo reforem, respektive to, že ministerstvo zatím žádné reformy nepředložilo. Jsou podle vás tyto výhrady oprávněné?

Reforma je v chodu a celá řada věcí je rozpracovaná, například restrukturalizace lůžkové péče, podpora dlouhodobé péče, vliv změny DPH ve zdravotnictví, úhradové mechanismy, boj s korupcí a v neposlední řadě i legislativní plán ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo předložilo první reformní plán v listopadu 2010 a opakovaně s ním seznamovalo politiky i média. Poslední debata proběhla na úrovni předsedy vlády v lednu letošního roku. HN: Proč například novela zákona číslo 48 (která měla mimo jiné zavést stokorunový poplatek ze den pobytu v nemocnici) tak dlouho trvá? Původně to mělo být od ledna, teď se ukazuje, že to bude nejdříve od září. Čím ten skluz vzniká?

Předložený návrh novely zákona číslo 48 je diskutován od října loňského roku. Velký skluz vznikl na úrovni tripartity, kde byla novela označena za příliš reformní a revoluční. V této novele je skutečně otvírán takzvaný paragraf poslankyně Fišerové, který byl po deset let absolutní tabu v našem zdravotnictví a jeho změna znamená výrazný průlom, který umožní úhrady za nadstandard a šetření v tom, že nadstandardní výkony nebudou prováděny na úkor veřejného zdravotního pojištění. To tím ušetří a bude moci lépe řešit standardní výkony pro všechny, kteří si nemohou připlatit. Debata bohužel trvala dlouho. Nyní je vše na dobré cestě a zákon je již na vládě.

HN: Jak je to se stanovením standardů a nadstandardů? Předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný říká, že kvůli nečinnosti ministerstva založil pracovní poslaneckou skupinu, která vytváří vlastní návrh. Jak to tedy je? Kdo tento klíčový krok reformy dělá?

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Heger se brání: Kritika zdravotnictví je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Heger se brání: Kritika zdravotnictví je…

Komentáře

další 2 komentáře
kaji problém  | 29. 08. 2011 12:18

heger je sám problém!

torabora ad Heger  | 9. 03. 2011 12:02

Opět podceňování problematiky,stejně jako u D-O.A před touto směšnou figurkou dr.Kubek ustoupil.Stejně bude moooc zajímavé,až vyleze na povrch,proč/zač byl president LK prvním,kdo začal troubit na ústup/ ještě před zasedáním delegátů/ a tím bezpochyby ovlivnil výsledek hlasování.Hrabovskému to už bylo fuk,prachy měl pod střechou,Engel se bil statečně,Voleman mu dobře kryl jednu stranu a Kubek to odpískal...a tu plichtu,resp.kapitulaci začal vydávat za úspěch.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné