Přejít na obsah

Heger se snaží udržet lékaře slibem vyšších platů v příštím roce

zpět
13.1.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se ve středu obrátil otevřeným dopisem na všechny nemocniční lékaře. Slibuje jim, že pokud zůstanou, zvyšování mezd začne v příštím roce.

Celé znění dopisu najdete ZDE.

„Poctivě zdůrazňuji, že vám nemohu zajistit vyšší mzdy již letos. Jste-li však ochotni připustit, že se jejich zvyšování nastartuje alespoň příštím rokem, mohu vám tento slib s dobrým svědomím dát,“ píše Heger v dopise.

„Hodlám podpořit navyšování platů veškerého zdravotnického personálu, a pokud ještě chvíli vydržíte snášet svůj pocit beznaděje a neodejdete, zvyšování úrovně financování nemocnic a mezd začne v příštím roce. Vím, že si to zasloužíte,“ uvádí ministr.

Zároveň ale vyjádřil své „rozhořčení“ nad způsobem kampaně Děkujeme, odcházíme, na jejímž základě podalo hromadnou výpověď skoro 3800 lékařů z 16 000, kteří v nemocnicích pracují. „Nemohu přijmout styl celé kampaně. Vydírání není cestou k řešení problémů, které je možno nalézt pouze u jednacího stolu, bez emocí a s chladnou hlavou.“

LOK je zklamán

Ministr připomněl, že ministerstvo je zřizovatelem pouze malé části nemocnic a nemůže ovlivnit přesnou výši mezd. Stejně tak nemůže ovlivnit ani úroveň nákupu léků, materiálů. To je v rukou vedení nemocnic a jejich zřizovatelů. Ministr také vyzval lékaře, aby sami přispěli k pořádku a zvýšení efektivity práce. A to proto, že do zdravotnictví nikdo dodatečné prostředky nedá.

Lékařský odborový klub, který se včera sešel s Asociací českých a moravských nemocnic (sdružuje malé nemocnice), vydal prohlášení, ve kterém píše, že je z otevřeného dopisu Hegera zklamán stejně jako asociace. „Dopis obsahuje vše, jen ne ochotu jednat s protestujícími lékaři a řešit příčiny vzniklé krize,“ píše se ve společném prohlášení.

LOK požaduje zvýšení platu nastupujícího lékaře na 1,5násobek průměrné mzdy v zemi (asi 35 000 Kč) a na trojnásobek pro zkušeného lékaře (asi 72 000 korun), a to za základní pracovní dobu. Dnes berou lékaři v průměru 45 až 50 000 Kč měsíčně, ale se všemi příplatky a službami.

Denně jednání s lékaři

V nemocnicích se denně jedná s lékaři, aby zůstali. Někteří jedinci již své výpovědi stáhli. Nejvíc v pražské FN Motol, kde tak učinilo 25 lékařů z 55 výpovědí. Jednat se bude až do konce února, kdy těm, co podali výpovědi, běží výpovědní lhůta.

Příští úterý se v Senátu uskuteční konference za účasti premiéra Petra Nečase, kde LOK, lékařská komora, ministerstvo zdravotnictví a další organizace by měly jednat o tom, jak danou situaci řešit.

Pokud by všichni lékaři, kteří výpověď podali z nemocnic, odešli, znamenalo by to zhoršení dostupnosti péče, ale jak ujistil ministr Heger, akutní péče by vždy zajištěna byla.


Komentovat článek: Heger se snaží udržet lékaře slibem vyšších…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger se snaží udržet lékaře slibem vyšších…

Komentáře

dalších 15 komentářů
MUDr Jiří Kilian Já vůl jsem taky volil TOP  | 13. 01. 2011 19:54

nebral bych to jako chybu, ta se v ohledu na zdravotnictví nedala udělat u nikho, kdo jakkoli volil, jinak, než že vůbec volil. :-)) Nicméně, přátelé, pochopte základní věc : Heger není problémem lékařů a jeho projevy jsou projevy paniky. Všimněte si prosím všichni, že ani premiér ani ODS se k věci nevyjadřuje a VV po škobrtnutí také rycghle ustoupily. Proč asi. Uvědomme si , jak je to v samosprávách, tam jsou čssd a ODS i v koalicích. A jak je to ve vládě a sněmovně : ODS a čssd si nepřejí nic jiného, než aby se to zbortilo a jedni mohli chtít resort a druzí přímo vládu. D-O se momentálně stává křovím pro politikářskou hru o posice. To trochu kalí prognosu jejho efektu - ale nejsem si tím jist. Teorie her - trochu se nám mění charakter hry - z vnitřní, hry na kuře, stává se aréna zájmů vně resortu k tomuto resortu. Zajímavá situace. Uvidíme za měsíc - tpo bude ten druhý śtart, jak jsem nedávno psal ke hře na kuře. Spletl jsem se zatím jen v tom, že hra na kuře nebude tou hlavní.

BOB Nevěřím!  | 13. 01. 2011 19:52

Dvacet let jste nás jen vodili za nos a vysmívali se nám!

člověk léčený rozvod v medicíně  | 13. 01. 2011 18:07

A lěkař neskládá , žádný ani akademický slib ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné