Přejít na obsah

Heger si došlápne na firmy, které korumpují lékaře

zpět
4.11.2011
lékař, praktik, ordinace, stetoskop
zvětšitlékař, praktik, ordinace, stetoskopZdroj: www.laek-rlp.de

lékař, praktik, ordinace, stetoskop | Zdroj: www.laek-rlp.de

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se rozhodl zatočit s farmaceutickými firmami, které korumpují lékaře. Vadí mu, že se snaží různými výhodami přimět doktory, aby předepisovali právě jejich lék.

Omezí proto výjezdy lékařů na reklamní konference a znemožní jim, aby předepisovali léky, za které firmy lobbují. Vyplývá z novely zákona o regulaci reklamy, na přelomu roku by ji měla začít projednávat vláda. Novela bude zejména výrazně omezovat kongresovou turistiku. Návštěvy lékařů na farmaceutických kongresech totiž bývají často spíše pobytovým zájezdem.

Ministerstvo chce proto zpřesnit, co mohu firmy na takových zájezdech lékařům hradit. „Novela jasně stanoví, že lze lékaři hradit pouze zdůvodnitelné výdaje, a ty jsou jen čtyři - na dopravu, stravu, ubytování a registrační poplatek. Žádné další výdaje, včetně jejich hrazení dalším osobám, nebudou podle zákona možné,“ zdůraznil legislativní náměstek ministra Martin Plíšek. Státní ústav pro kontrolu léčiv už dal několika firmám za takové chování pokuty. Ty navíc novela zvyšuje, z dosavadních stovek tisíc až milionu korun tak firmy zaplatí miliony až desítky milionů korun.

Vláda chce vytvořit fond na cesty

Novinkou bude i zákaz loterie a hry, které mohou lékaře při výběru léků ovlivnit. Firmy budou muset navíc ve svém účetnictví doložit příjmy a výdaje související s reklamou na konkrétní lék. „Novela nově zahrnuje mezi reklamu na léky také průzkumy trhu, marketingové studie a poregistrační studie, které nebude možno nadále provádět za úplatu,“ dodal Plíšek.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Heger si došlápne na firmy, které korumpují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger si došlápne na firmy, které korumpují…

Komentáře

další 3 komentáře
I.V. Opět zástupné téma  | 5. 11. 2011 15:17

vždy když zdravotníci připomínají svoje peníze, ihned se objeví "odpoutávací" téma korupce lékařů. Pane docente Hegere , běžte s tím do pr... Drobná poznámka: jezdím do servisu, náhradní díly berou od velkododavatele a dostávají za to skůtry, čtyřkolky, různé vybavení dílny.... to je taky korupce. Samozřejmě, že mohu chtít filtr od jiného dodavatele, pacient si taky může říct , že chce jiný lék. Ale proboha proč, když je to jedno. Dodavatel čehokoli, vždy bude hledat cestu jak motivovat zákazníka, a cestu si najde. Jen hlupák si může myslet že ne.

Jan Řezák Dr. Heger to možná myslí dobře.  | 4. 11. 2011 10:21

A hned omluva za hrubku na prvém řádku: věta měla znít "... aby se vymýšlely fígle, jak ...". Pak jsem vymazal "se" a "fígle", už to po sobě nepřečetl - a výsledek se dostavil: vypadám jak blbec. Tak sorry.

Jan Řezák Dr. Heger to možná myslí dobře.  | 4. 11. 2011 10:18

Ale je to boj s větrnými mlýny. Farmaceutická firma má profesionály na to, aby vymýšlely, jak lékaře získat na svou stranu a jiné profesionály, kteří to realizují. Příklad: klinické studie fáze I.-III. - jestliže se na studii podílí "big name", udělá se smlouva na přijatelnou částku, ale nejméně jednou tolik se vykáže na "režii" a podobné hovadiny. Ve skutečnosti tenhle big name ani nehne prstem, jen shrábne peníze a dá pár šupů někomu, kdo studii skutečně provede. Tím neshazuji hodnotu studie, jen finance, které se naprosto skrytě za ní pohybují. A nikoho ani nenapadne to nazvat úplatkem nebo sprostým marketingem, i když ve skutečnosti tomu tak je. Na další příklady mi nestačí rozsah jednoho příspěvku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné