Přejít na obsah

Heger snižování počtu akutních lůžek nechystá

zpět
11.9.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger nechystá snižování počtu lůžek akutní péče v nemocnicích, jak se objevilo v tisku tento týden.

„Vím pouze o tom, že se budou redukovat tato lůžka na Královéhradecku. To bylo konzultováno s ministerstvem zdravotnictví. O žádné jiné redukci nevím,“ řekl v pátek Právu ministr. „V celostátním měřítku žádné snižování lůžek akutní péče nepřipravujeme,“ zdůraznil ministr.

Informoval o svém pohledu na celou záležitost: „V ČR je nedostatek lůžek následné péče. Souvisí to s nevyjasněnými poměry mezi zdravotním a sociálním systémem, kdy část pacientů se přelévá a je placena v sociálním systému. Dokud těchto lůžek nebude dost a nebudou finančně pokryta, bude se velmi těžko akutní lůžkový fond redukovat. A to i přesto, že jeho objem je ve srovnání se západními zeměmi stále výrazně vyšší,“ poznamenal Heger.

Stejně tak se podle ministra zatím nechystá uzavření některých nemocnic. Připustil však, že vzhledem ke stárnutí obyvatel je nezbytné vytvořit více lůžek následné péče a také více lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných. O tomto problému se však ví nejméně patnáct let a doposud se v něm nic neudělalo.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Komentovat článek: Heger snižování počtu akutních lůžek nechystá

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Heger snižování počtu akutních lůžek nechystá

Komentáře

další 2 komentáře
MT Akutní lůžka  | 11. 09. 2010 14:11

Tenhle pojem je velmi zavádějící - v podstatě to jsou pouze lůžka ARO a JIP!! Všechna ostatní lůžka jsou vlastně následné péče . A pokud pacient jde z JIP/ akutního lůžka / na stadnartní odd / následná péče / a je to v rámci jednoho oddělení - třeba chirurgie, tak topřece není tak špatné. Je zachována určitá kontinuita. Podle mne by mělo být více lůžek JIP a ty na standartních odd přejmenovat na lůžka " následná" . je to vlastně pouze otázka pojmů a definic. Zajímavé by bylo ,kolik je vlastně lůžek celkově - akutních i následných , resp na 100 tis obvatel, ve srovnání s ostatními zeměmi.

MUDr Jiří Kilian Jeden že chystá, druhý zas že ne  | 11. 09. 2010 13:01

Pan ministr tuhle požádal o sto dnů hájení. Ale sakriš, jak mu má kdo vyhovět, když denně přehršle všemožných protivných výroků. Jeden den ministerstvo sděluje záměr strkat kosti mezi břicha a druhý den zas že nic nechystá. Jednou že tabulky tarifní budou pro všechny jednotné a podruhé v kabaretu že zamítnutá dříve už výjimka pro zdravotníky bude beztak učiněna (zatím se očekávají návrhy). Jednou že ušetří se tabulkami přes šest miliard, navíc se bude diferencovat podle kvality práce, podruhé přijde z minisuterstva anonc, že který ředitel sníží platy, bude odvolán. Etc., etc., dost rozporů za ten pár týdnů. Sakriš, proč tady toto měl bych hájit ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné