Heger spouští novinku. Za špičkové lékaře si připlatíte

Ilustrační foto; operace, nástroje

Pacienti mají konečně jasno, zda dostanou možnost vybrat si lékaře, který je bude operovat. A také za to pořádně připlatit. Po týdnech prověřování nyní dali ministerští právníci této unikátní novince zelenou.

„Uzavřeli jsme to. Připlácet si za svého lékaře bude možné,“ potvrdil Aktuálně.cz ministr Leoš Heger.

Podle něj budou moci již nyní nemocnice tento nadstandard, který je součástí zdravotnické reformy, přenést do praxe. První z nich už mají podle informací Aktuálně.cz ceník připravený, za některé operace si pacienti připlatí i 10 tisíc korun.

Vedení nemocnic podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně dostane do jednoho měsíce metodický pokyn, který jim poradí, jak se mají pohybovat v mezích zákona.

„Tímto vše posvětíme. Půjde o pomoc, která bude ústavně komfortní,“ podotkl Heger. Sršeň dodal, že nemocnicím dají především rady, jak se budou moci chovat a co v žádném případ nesmí překročit.

Operace od přednosty? Za 10 tisíc korun

Přestože některá zdravotnická zařízení mají již ceníky hotové, s možností připlatit si za špičkového doktora zatím vyčkávají.

Plánovali jsme to spíše jako výjimečnou záležitost, aby to nenarušilo běžný provoz. Pro začátek asi 10 000 korun za operaci přednostou. Následné úpravy ceny bychom prováděli podle zájmu pacientů,“ prohlásil pro Aktuálně.cz ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!