Přejít na obsah

Heger: Tarify nejsou pro výši platu zásadní

zpět
25.8.2010
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera nebudou mít změny tarifních tabulek na platy ve zdravotnictví tak zásadní vliv jako propad zdravotních rozpočtů o 10 miliard korun.

Změny tarifů by podle ministra naopak uvolnily prostot pro ostatní složky mezd. „Hlavním problémem zdravotnictví pro příští rok nejsou tarifní tabulky, ale propad zdravotnického rozpočtu o 10 miliard,“ uvedl Leoš Heger, „55 – 60 % platu lékaře tvoří tarif, zbytek jsou předčasy a nadtarifní složky. Platová výše není dána jen výší tarifu, ale schopností naplnit nadtarifní složky.“ Navíc výše platů ve zdravotnictví je závislá na hospodaření nemocnic a platbách pojišťoven.

Reakci odborů respektujeme

S návrhem na změnu platových tabulek a snížením základních platů zásadně nesouhlasí odbory, které dokonce hrozí stávkovou pohotovostí (viz Odbory odmítají změnu v odměňování, hrozí stávkovou pohotovostí).

Ministr uvedl, že reakci odborů sice respektuje, je však třeba se podle něho spíše soustředit na vyrovnání propadů rozpočtů o 4 %. Toho je možné dosáhnout z vnitřních zdrojů zvýšením efektivity.

Změna vzdělávání

Navrhované omezení nebo úplné zrušení růstu základního platu podle let praxe mohlo podle Leoše Hegera vést k lepšímu oceňování mladých lékařů.

„Ministerstvo zdravotnictví má navíc v současnosti připravenou vyhlášku, která upraví stávající nevyhovující systém postgraduálního vzdělávání mladých lékařů,“ uvedl ministr.

Narozdíl od odborů se neobává příliš velkého odlivu mladých a kvalitních lékařů do zahraničí. Požadavky LOK v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme považuje za současné situace za nereálné.


Klíčová slova

Autoři

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Heger: Tarify nejsou pro výši platu zásadní

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger: Tarify nejsou pro výši platu zásadní

Komentáře

dalších 23 komentářů
Lucie vzdělání sester  | 7. 09. 2010 19:48

Proč se máme vzdělávat (krom lepšího pocitu ze sebe sama), když to nikdy nikdo v práci neocení? Máme honit body jen kvůli tomu, abychom práci sestry mohly vykonávat dál? A ať mi nikdo netvrdí, že sestra s roční praxí nebo hned po škole a ta s x...letou praxí pracují stejně. Ono to ale možná dopadne tak, že sestra po škole dostatečně zdatná v oboru řitní alpinismus bude lépe finančně ohodnocená než její služebně starší kolegyně.

Lucie pohyblivá složka platu  | 7. 09. 2010 19:36

Přijde mi, že zákonodárci nemají představu o tom, jakou část platu sestry v třísměnném provozu tvoří pevná a pohyblivá složka... Je to k pláči!!

Rufus Etika odmenovani - srovnani se svetem.  | 27. 08. 2010 14:08

Vstupuji do diskuse pozde ale opet bych se rad podelil o osobni zkusenost z USA a Nizozemi. V USA je plat domluven vzdy pred podepsanim pracovni smlouvy. Soucasti platu jsou i rocni odmeny, ktere jsou vyplaceny podle hospodarskeho vysledku nemocnice a doporuceni vedoucich lekaru - predstavuji ale maximalne 10-20% platu a neni na ne narok, jsou tedy spise prijemnym prekvapenim na zaver roku, kdyz je vse ok. Zakladni mzda je pevne dana. Z ni si lekar nebo jiny zamestnanec odhadne, kolik muze mit hypoteku, na jakou skolu jeho deti mohou jit a podobne. Jedna se o 200 az 800 000 dolaru rocne, u fakultnich anesteziologu kolem 300 000 a v privatu kolem 450 000 USD rocne [asi 6-10 x prumerny prijem domacnosti v USA. V Nizozemi je vice privatnich nemocnic nez statnich, ve statnich se bere mene a jsou tam predem nasmlouvane [odbory] platy, ktere jsou tabulkove. Odmeny jsou take neco navic a nejsou vzdy - jedna se max. o 10% platu. Bez odmen bere specialista v mem oboru a s plnou praxi asi 150 000 Eur brutto rocne. Je to 5x vice nez prumerny holandsky plat. Z vyse uvedeneho plyne nezavisle postaveni lekaru a jejich plna ekonomicka svoboda. Muzeme si vzit hypoteku a to bez ohledu, jestli nas ma sef rad a nebo ne. Praci mame, dokud neni nejaky velmi vazny duvod o ni prijit. Dokud mame praci, mame slusny prijem. V Cesku panuje bolsevicko rusky model muziku. Pokud odmeny a nenarokove slozky tvori kolem 50% mzdy lekare, zalezi jen na vuli primare a vedeni, jestli bude rodina lekare bankrot a na ulici a nebo jestli bude moci splacet hypteky aj. Pripomenu, ze management je ekonomicky za vodou [viz predrazene zakazky] a potrebuje: a] klid na kradeni, b] poslusne otroky, kteri stravi v praci kolem 120 a vice hodin prescas. Management travi vikendy na recepcich a golfu, popripade s detmi v novem domecku. Lekar specialista travi vikendy mlcenlive na prolezelem luzku pohotovostniho pokoje. Pane ministre, to je k bliti s dovolenim.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné